Mutfağınızda Pancara Yer Açın; Hazırlama, Pişirme, Saklama

Pancar, bazılarımızın kesinlikle mutfağında yer açmadığı, bazılarımızın ise tadına doyamadığı bir lezzet. Gerçekten de eğer doğru şekillerde hazırlar ve iyi depolama yöntemlerini de öğrenirseniz, siz de pancardan vazgeçemeyeceksiniz. Kırmızı pancar, yumrularından faydalandığımız bir tür sebze. İçeriği ise oldukça zengin… A, B ve C vitaminleri açısından zengin olmanın yanı sıra pek çok mineral içeriyor. Fosfor, demir, magnezyum ve potasyum bunların sadece bazıları… Tüm bunlara bağlı olarak ise özel bazı sağlık etkileri de karşımıza çıkıyor. Pancarın sayısız şifası ile karşılaşıyoruz. Ancak bu farklı bir yazının konusu… Pancarın faydaları ile ilgili yazımıza buradan ulaşarak okuyabilirsiniz, biz şimdi pancarı nasıl hazırlayıp, nasıl pişireceğimizi ve nasıl saklayacağımızı öğreneceğiz.

Pancar, Kırmızı pancar, Pancar salatası, Pancarlı smoothie, Pancar turşusu, Pancar nasıl yapılır, Pancar nasıl hazırlanır, Pancar nasıl pişirilir, Pancar nasıl yenir, Pancar nasıl saklanır, Buzdolabında pancar

Pancar Hazırlama

Pancar pişirilmeden, hiçbir işleme tabi tutulmadan, salatalara dâhil olabilir. Bunun için rendelemeniz yeterli olacaktır. Yeşilliklerin arasında nefis bir renk şöleni yaratacak, aromatik tadı ile de insanı büyüleyecektir. Diğer taraftan yoğurt ve mayonezden faydalanabilir, bir tür meze olarak kırmızı pancarı hazırlayabilirsiniz. Yine rendelenmiş olarak kullanacağız bu durumda…

Pancar turşusu yapmak ise biraz daha farklı bir yöntem ile mümkün olacak. İyice yıkadığınız pancarları, kaynar suyun içine atarak haşlayacak ve bu sayede kolayca kabuklarını soyabileceksiniz. Sonra ise kavanozlar içerisine doğrayarak yerleştirecek, klasik turşu sürecini başlatacaksınız.

Pancar yaprağı da yenilebilen sebzelerden… Yani pancar sadece kökü ile tüketilebilen bir sebze değil, yapraklarını da gayet güzel kullanabiliyor, çeşitli tariflere dâhil edebiliyoruz. Haşlanan kırmızı pancar yaprakları, tıpkı pazı gibi kullanılabilir. Köfte, börek ve benzeri tariflere pancar yaprağını da dâhil edebilir, hem lezzetini alabilir, hem de şifasını alabilirsiniz.

Son olarak ise smoothie yapımında kullanabiliriz. Pancarın aromatik tadı ve muhteşem rengi, lezzetli smoothie tariflerinin bir parçası olabilir. Küçük bir parça eklemeniz yeterli. Lezzetini artırmaya yetecek, rengini güzelleştirecek ve şifa verecektir.

Pancar Pişirme

Pancar pişirme yöntemlerinden bahsederken aslında bir pişirme yönteminden söz ettik. Pancar turşusu yapımı sırasında kabukları ile haşlama, bir tür pişirmedir. Kırmızı pancar denemek isteyenler ya da farklı şekillerde mutfağında kullanmak isteyenler mutlaka bu tarifi denemeli…

Fırında pancar da yapabilirsiniz. İyice temizlediğiniz ve eşit büyüklüklerde parçaladığınız pancarları, alüminyum folyoya sararak fırın tepsisi ile fırına atabilirsiniz. 150 – 200 derece arası, 50 dakika kadar tuttuktan sonra, altları da kavrulmaya başlamışsa hemen 1 – 2 kaşık su serpiştirip, paketleri açın. Lokum gibi pancarların tadına varabilirsiniz.

Fırında kırmızı pancar yapmanın bir başka yolu ise farklı kök sebzeler ile bir araya getirmektir. Havuç, turp, tatlı patates, klasik patates ve soğan sarımsak eşliğinde pancarı fırına verebilir, 10 – 15 dakika sonra yarım bardak kadar su ilave edebilirsiniz tepsiye. Sonrasında ise kekik gibi aromatik bitkilerin yanı sıra taze maydanoz ve dereotu gibi eklemeler ile servis edebilirsiniz. Ayrıca yanına da yoğurt eklediğinizde pancar ve diğer sebzelerin lezzeti harika bir hal alır.

Peki, ekmek yaparken pancardan faydalansak? Zerdeçallı ekmek tarifimizi okuduysanız, bu işin son derece zevkli ve eğlenceli olduğunu bilirsiniz. Pancar suyunu kullanacağınız bir ekmek ise gerçekten hem lezzeti ile hem de görselliği ile sizi büyüleyecektir.

Pancar Saklama

Pancar aslında en iyi turşu şeklinde saklanır. Bu sayede lezzetli ve aromatik pancar suyuna yani bir tür şalgama da sahip olursunuz, pancarın kendisine de… Çünkü turşu haline getirilen pancar, minik minik doğranıp salatalara eklenebilir ve harika olur. Bu lezzeti mutlaka denemelisiniz.

Diğer taraftan vakumlu torbalar ile buzluğa kaldırabilirsiniz. Bunda ise kullanım amacına uygun bir paketleme tercih edilmeli. Rende, dilim ve benzeri yapılabilir. Vakumlu torba kullanmak zorunda da değilsiniz, dilerseniz yeterince haşladığınız pancarları buzdolabı poşetine koyup, doğrudan buzluğa verebilirsiniz.

Pancar, hazırlama, pişirme ve saklama uygulamaları bu şekilde sıralanabilir ve çeşitlendirilebilir. Hatta kırmızı pancar için her yörenin farklı önerileri de olabilir. Adı pancar ya da kırmızı pancar, her ne olursa olsun, eğer doğru şekilde hazırlayıp tüketiyorsanız, bu lezzete bayılmamanız elde değil. Bir de pancar faydalarını okuduysanız, neden bu güne kadar yeterince pancar tüketmediğinizi düşünebilir, ailenizi de bu lezzetten ve şifadan mahrum bıraktığınız için üzülebilirsiniz.

En az pancar kadar ilgi çekici bir diğer konu ise turp… Siz de turp yapraklarını ziyan edip, çöpe atanlardan mısınız? “Turp yaprakları yenir mi?” yazımızı kesinlikle okumalısınız. Bunun bir de turp yaprakları ile yapılacak tarifleri anlatan versiyonu var. Ardından eminiz ki tarifler de ilginizi çekecek. “Brokoli sapı yenir mi?” diye soranları ise buraya alalım. Hadi bakalım, pancar ve daha pek çok sebze hakkında bilgi edinmeye, mutfak kültürümüzü geliştirmeye devam…

www.herseyecevap.com

Mutfağınızda Pancara Yer Açın; Hazırlama, Pişirme, Saklama” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir