Mutluluk Hormonunu Artıran Yiyecekler – Mutlu olmak çok kolay!

Mutluluk hormonu, sandığımızdan çok daha önemli… Kimisi sadece mutluluk hormonunun artışı ile mutlu olamayacağına inansa da, mutluluğumuz büyük oranda hormonlarımıza bağlıdır. Üstelik hormonlar, hem ruhsal olarak hem de fiziksel olarak bizi etkiliyor. Buna bağlı olarak da mutlu olmak isteyen birinin, doğal olarak mutluluk hormonunu artırmanın yolunu bulması mümkün. Mutluluğunuzu doğal olarak beslenmeniz ile artırmak istiyorsanız, daha doğrusu beslenmenizi yeniden şekillendirmek istiyorsanız, daha pozitif bakış açısına sahip olmak için belli yiyecekleri tüketmelisiniz. İşte mutluluk hormonunu artırmanın yolları…

Mutluluk hormonu, Mutluluk hormonunu artıran yiyecekler, mutlu eden besinler, Serotonin hormonu
Mutluluk hormonu, Mutluluk hormonunu artıran yiyecekler, mutlu eden besinler, Serotonin hormonu

Contents

Mutluluk Hormonunu Artıran Yiyecekler

Balık: Balık, özellikle somon, ton balığı, kırlangıç balığı, uskumru ve sardalye, serotonin hormonunun artması için tercih edebileceklerinizin başında gelir. Yani düzenli olarak bu balıkların tüketilmesi daha mutlu, daha pozitif bir insan olacağınız anlamına gelir.

Kümes Hayvanları: Tavuk ve Hindi, mutluluk hormonu artırımında ilk sıralarda gelir. Çünkü, serotonin hormonunun vücutta ve beyinde optimal seviyede kalmasını sağlarlar.

Kuru Yemişler: Ceviz bu grupta ilk sıralarda akla gelir. Bunun yanı sıra bir de ay çekirdeği, kabak çekirdeği, keten tohumu, susam, badem ve de kaju mutlu olmak isteyenlerin tercihi olabilir. Bu tür bir beslenme ile mutluluk hormonunuzu yükseltebilirsiniz.Yağlar: Yıllarca sağlığımız için zararlı olduğu söylenen yağlar, aslında vücudumuzun en önemli ihtiyaçları. Ancak bununla birlikte tüm yağları kastetmiyoruz elbette. Balık yağı, ceviz ve keten yağı, üzüm çekirdeği yağı, buğday tohumu yağı gibi birbirinden farklı yağlar, ben beslenme yoluyla hem de aromaterapi yoluyla mutluluğumuza etkide bulunabiliyor.

Süt Ürünleri: Özellikle yumurta bu noktada çok önemlidir. Çünkü seretonin üretimi için gerekli olan esansiyet yağ asitleri ve aminoasit içeriğine sahiptir. Özellikle yumurta beyazı bu konuda önemli bir kaynak teşkil etmektedir. Diğer taraftan mutluluk hormonunu artırmak için süzme peynir, çedar peyniri, gravyer peyniri, yoğurt ve de süt tüketebilirsiniz.

Meyveler: Yüksek serum konsantrasyonuna sahip olan muz, kivi, ananas, erik ve de greyfurt mutlu olmak için tercih edebileceğiniz harika meyvelerdir. Avokado ise beynimizde serotinin oranını optimal seviyede tutmaya yarayan özel bir besin olarak mutfağımızda yerini almalı.

Sebzeler: Bu kategoride o kadar çok sebzeye yer verebiliriz ki… Hızlıca sayalım ve tüm bu sebzeleri tüketerek mutlu olalım; mısır, brokoli, ıspanak, brüksel lahanası, kuşkonmaz ve her türlü yeşil yapraklı sebze…

Mutluluk hormonunu yükseltmek işte bu kadar kolay aslında… Sadece beslenmemizde küçük düzenlemeler yapmamız ve de tükettiğimiz besinleri çeşitlendirmemiz gerekiyor. Bu sayede mutluluk hormonu artırılabilir, hayata daha pozitif bir bakış açısı ile bakabiliriz. Yani daha mutlu bir yaşam sürebiliriz.

www.herseyecevap.comBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir