Nar Suyu Nasıl Yapılır? – Şifalı Nar Suyunun Faydaları Nelerdir?

Nar suyu, inanılmaz şifalı ve lezzetli bir içecek. Hele de farklı meyve suları ile karıştırıldığında, hem enerji deposu, hem vitamin deposu, hem de lezzetli mi lezzetli bir içecek ortaya çıkıyor. Peki, nar suyunu evde kendimiz yapalım, katıksız olsun, temiz içerik olduğunu bilelim de çocuklarımıza güvenle içirelim dersek nasıl yapacağız? Nar suyu nasıl yapılır? Bunun için pek çok farklı yöntem kullanılıyor. Siz istediğinizi tercih edebilirsiniz. Biz ise sizin için nar suyu yapmanın pratik yollarını listeledik. Siz ise hem elinizde mevcut olan mutfak aletlerine göre hem de mantığınıza uyan yönteme göre uygulamaya geçebilirsiniz. Bir de portakal, mandalina ya da greyfurt suyu eklediğinizde nefis bir içecek hazırlamış olacaksınız. Tam bir C vitamini deposu olacaktır. Nar suyu nasıl yapılır bunun yöntemleri nelerdir konusuna geçmeden önce suyunu sıkacağınız portakal, mandalina kabuklarını, nasıl evinizi süslemekte kullanabileceğinizi de ilgili yazımızdan öğrenebilirsiniz. Mandalina portakal kabukları çöpe gitmesin, onlarla neler yapabileceğinize bir göz atın deriz! Hadi şimdi nar suyu yapmaya…

Nar suyu, Nar suyu nasıl yapılır, Nar suyu nasıl sıkılır, Nar suyu nasıl çıkarılır, Nar suyu yapmak, Evde nar suyu sıkmak, Meyve suyu yapımı
Nar suyu, Nar suyu nasıl yapılır, Nar suyu nasıl sıkılır, Nar suyu nasıl çıkarılır, Nar suyu yapmak, Evde nar suyu sıkmak, Meyve suyu yapımı

1 – Nar suyu yapmanın pratik yolu Blender

Evde meyve suyu yapmak için katı meyve sıkacağı ya da narenciye sıkacağı gereklidir. Ancak nar öyle bir meyve ki, bu makineler ile de pek suyunu sıkmak mümkün değil gibi. Blender ise nar suyu için harika bir alternatif olacaktır. Blender ile nar tanelerini güzelce ezdiğinizde zaten suyunun hazır olduğunu göreceksiniz. Geriye sadece tel süzgeç yardımı ile çekirdekleri nar suyundan ayırmak kalıyor o kadar.

2 – Katı meyve sıkacağı kullanalım mı kullanmayalım mı?

Katı meyve sıkacaklarının, nar çekirdekleri ile başı dertte. Bu yüzden bazı cihazlarda nar suyu sıkılmaması özellikle belirtiliyor. Bazılarında ise nar sıkmanın uygun olduğu yazıyor. Bu yüzden katı meyve sıkacağınızın kullanma kılavuzuna bir göz atmalı ve nar suyu sıkmak için uygun olup olmadığına bir bakmalısınız. Eğer uygundur diyorsa, hiç zaman kaybetmeyin, nar suyunuzu hazırlayın. Üstelik süzgeçle çekirdekleri ayırmak gibi ikinci bir iş ile de uğraşmak zorunda kalmayacaksınız.

3 – Doğrayıcı ile nar suyu sıkılabilir

Doğrayıcı ya da Rondo dediğimiz mutfak aletleri, Blender ile aynı işi yapar temelde. Bu yüzden de nar suyu sıkmak için Blender kullandığımız gibi bu tür hazneli doğrayıcıları da kullanabilirsiniz. Nar tanelerinin suyunu bıraktığını gördükten sonra bir süzgeç yardımı ile çekirdekleri ayırmamız nar suyu hazırlamamız için yeterli olacaktır.4 – Nar suyu sıkmanın en ilkel hali

Nar suyu sıkmak için elinizde hiçbir makine yoksa Blender ve benzeri cihazları kullanamıyorsanız, kolları sıvayın bu iş sizde. İster bir tülbent kullanın bu iş için, isterseniz aralıkları küçük olan bir süzgeç. Tülbent kullanıyorsanız, nar tanelerini ortasına koyarak güzelce ezeceksiniz. Elinizde ya da kaşık gibi bir şeyle ezebilirsiniz. Suyu ayrılacak, damlayacak, taneleri tülbent içinde kalacaktır. Aynı mantık ile süzgeç içerisine koyacağınız nar tanelerini ezebilir ve suyunu alabilirsiniz. Tabi bu durumda elde edeceğiniz nar suyu daha az olabilir.

Nar Suyunun Faydaları

Diyelim ki nar suyu hazırladık ama neden? Yani nar suyunun faydaları nelerdir ki, biz narı soyup suyunu sıkmak için bu kadar zahmete katlanalım. İşte nar suyunun faydaları

  • Yağ yakılmasını destekler ve özellikle göbek bölgesindeki yağların erimesine katkı sağlar.
  • Nar suyu, kanser hücreleri ile savaşır ve yüzdende kansere karşı bir önlem olarak mevsiminde tüketilmesi çok faydalıdır. Özellikle prostat kanseri, kolon kanseri ve lösemi gibi kanser türlerinin oluşumunda önemli bir engelleyicidir.
  • Regl döneminde kadınların yaşadığı sıkıntıları hafifletmesi de önemli bir özelliğidir. Adet söktürücü olması da ayrıca bir faydasıdır.
  • Kan dolaşımına katkı sağlıyor olması unutulmamalı. Kalp hastalıklarına katkı sağlar ve kalp krizi riskini de azaltır.


  • Antioksidan özelliği belki de en önemli faydasıdır. Üstelik antioksidan olması ile bilinen yeşil çaydan bile 3 kat daha fazla antioksidan özelliği vardır.
  • Kan basıncını düşürür. Düzenli olarak 2 hafta boyunca, günce ortalama bir su bardağı kadar nar suyu içilirse, kan basıncının da düştüğü, dengelendiği gözlenecektir.
  • Diş eti iltihapları ve özellikle de ağız içinde oluşan yara ve enfeksiyonların iyileşmesine katkı sağlamaktadır. Hızla iyileşmesini sağlar.
  • Düzenli olarak nar suyu tüketilmesi, pürüzsüz ve sivilcesiz bir cilde kavuşmayı sağlar.
  • Nar suyunun cilt için önemli bir faydası ise kırışıklıkları azaltması, kolajen dengesini sağlamasıdır.

Nar suyu kahvaltıdan 1 saat kadar sonra içilmelidir ancak böbrek rahatsızlığınız varsa, hamileyseniz ya da herhangi bir rahatsızlığa sahipseniz önce doktorunuza danışmalısınız. Güzellik ve sağlık önerilerimize göz atarak, daha fazla güzel ve özel bilgiye ulaşabilirsiniz.

www.herseyecevap.comBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir