Neden Depresyona Giriyoruz?

Neden depresyona giriyoruz sorusunun pek çok cevabı vardır. Depresyonun sebeplerini listelemek bile yetersiz kalabilir. Özellikle de böyle çağımızın en önemli sorunlarından biri olan depresyon konusunda, çokça sebepten söz edilebilir. Ancak belli başlı depresyon sebepleri var ki, sık sık karşımıza çıkıyor. Depresyon nedenlerini kısa kısa görelim ve bizi huzursuz eden konuyu da anlamış olalım. Yaşadığımız üzüntüler, hayal kırıklıkları, hayat zevk alamama ve mutsuzluk hali haftayı geçiyorsa, depresyondayız demektir ve bunun sebebi de sıralayacaklarımızdan biri ya da birkaçı olabilir.

Depresyon, Depresyon nedenleri, Depresyonun nedeni, Depresyon sebebi, Depresyonun sebepleri, Neden depresyona giriyoruz, Doğum sonrası depresyon, Depresyona neden girilir
Depresyon, Depresyon nedenleri, Depresyonun nedeni, Depresyon sebebi, Depresyonun sebepleri, Neden depresyona giriyoruz, Doğum sonrası depresyon, Depresyona neden girilir

Depresyonun Nedenleri

1 – Ekonomik sorunlar

Ekonomik sorunlar ne yazık ki günümüzde en önemli depresyon sebeplerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Her zaman daha fazlasını istemeye alışmış olan çağımız insanı, her şartta ekonomik imkânsızlıklar içerisinde olduğunu düşünebilir. Her zaman ekonomik anlamda kendisini yetersiz hissedebilir. İşte bu durum da kişiyi depresyona sürükler.

2 – Eş ve Aile Çatışmaları

Aile içerisinde çeşitli çatışmalar yaşanabilir ancak çözülemeyen sorunlar haline geliyorsa bu çatışmalar, kişileri depresyona sokabilir. Özellikle aşırı eleştirilmek, hayal kırıklığına sebep olmak ve benzeri durumlar depresyonun nedenleri arasında yer alabilir.

3 – İşsizlik ya da Yoğun İş Temposu

İş konusunda dengeyi tutturmak çok önemlidir. Aşırı yoğunluk, kişinin yaşamayı unutmasına ve buna bağlı olarak da hiçbir şeyden zevk almamasına sebep olabilirken, işsizlik ise yetersiz ve başarısız hissetmeye sebep olabilir. Bu durumda ise iş konusu depresyonun önemli sebeplerinden biri haline gelir.

4 – Mükemmeliyetçilik

Mükemmeliyetçilik, tehlikeli olabilecek bir özelliktir. Çünkü günümüz şartlarında her istediğimizin, her yaptığımızın mükemmel olması çok da kolay değil. Ancak bu mümkün olmadığında derin bir hayal kırıklığı yaşıyorsanız, bu duyguyu kontrol etmeyi öğrenmelisiniz ve sizi depresyona sürüklemesine izin vermemelisiniz.

5 – Terkedilmek

Terkedilmek ya da herhangi bir sebep ile eş ya da sevgiliden ayrılmak, sıkça karşımıza çıkan bir depresyon sebebi… Ne yazık ki duygusal bağların kopması, ayrılığın yaşanması, kişinin ruhunu derinden sarsabilir. Bu sebeple de derin bir üzüntü ortaya çıkabilir. Bu üzüntünün dozunda yaşanması ve yola devam edilmesi ise çok önemli. Aksi halde yine depresyon karşımıza çıkacaktır.

6 – Mevsim Değişiklikleri

Mevsim değişiklikleri, basit gibi görünse de depresyon nedenleri arasında oldukça önemli bir tanesidir. Kişiler mevsim değişikliklerinden, sandıklarından daha fazla etkileniyorlar. Üstelik bu süreçte ortaya çıkan hastalık riski de bir tetikleyici olabiliyor.

7 – Ölüm

Ölüm, derin bir üzüntü sebebidir. Sık sık da kişileri bu duygu ile baş edemediğini görüyoruz. Bu sebeple kişiler küçüklüğü itibariyle ölüm gerçeğini bilmeli ve olası ölümlere hazır olmalıdır. Ani bir hayal kırıklığı yerine kabullenişi benimsemek bu sayede mümkün olabilir.

8 – Sağlık Sorunları

Sağlık, tüm düzenimizi alt üst edebilecek bir konu. Yaşanılan sağlık sorunları, kişilerde kalıcı takıntılara sebep olabilir ve hastalık hastası dediğimiz kişilere dönüşmeyi tetikleyebilir. Depresyon nedenleri arasında yer alan sağlık konusu, çokça ciddiye alınmalıdır.

9 – Doğum

Kadınlar için oldukça büyük ve önemli bir olaydır doğum yapmak. Bir canı dünyaya getirmek ve onunla birlikte zorlu bir sürece adım atmak, kadının ne tepsi vereceğini bilememesine, bazen çaresiz hissederken, bazen suçluluk duymasına ve nihayetinde duygu karmaşası ile bir çöküntü yaşamasına sebep olabilir. Bu sebeple doğum sonrası depresyon, beklenen olası bir durumdur.

10 – Psikolojik Sorunlar

Psikiyatrik hastalıklar, birer depresyon sebebi olabilmektedir. Örneğin; panik bozukluk, endişe bozukluğu, panik atak, takıntı ve benzeri…

Sağlık ve güzelliğe dair daha fazla ilgi çekici içerik için tıklayın! Burada seveceğiniz ve bilgi alacağınız çokça faydalı yazıya ulaşacaksınız.

www.herseyecevap.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir