Ördek yağının faydaları ve muhteşem lezzeti!

Ördek yağı çok fazla alışkın olduğunuz bir kavram değil şüphesiz ki… Ancak ülkemizde durum böyle, aslında pek çok ülkede çokça tercih ediliyor. Çünkü hem çok sağlıklı, hem de çok lezzetli… Hafifliği ise cabası. Ördek yağının faydaları konusuna detaylıca girmeden önce sağlıklı yağlar ile ilgili olduğundan ilginizi çekebilecek Hindistancevizi yağının bebekler ve çocuklardaki kullanımına da göz atmanızı öneririz. Ayrıca bağırsak problemleri gibi pek çok problemde etkinliği olan Hindistancevizi yağı ile bulletproof coffee yapımını da önceki yazımızdan öğrenebilirsiniz. Şimdi ise daha fazla oyalanmadan hemen ördek yağı konusuna gelelim. Ördek yağını hazır paketlenmiş halde bulmak pek mümkün değil sanıyoruz. Ancak ördek alıp kaynatarak bu yağı kendiniz hazırlayabilirsiniz. Çünkü tavuk gibi değil, çokça yağ içeriyor ördek ve bu yüzden sizi uzun süre idare edecek kadar yağ yapabilirsiniz. Nasıl yapılacağı konusuna gelmeden önce ördek yağının faydalarından bahsedelim.

Ördek yağı, Ördek eti, Ördek suyu, Ördek yağı faydaları, Ördek yağı yararları, Ördek yağının faydaları, Ördek yağı faydalı mı, Ördek eti faydalı mı, Ördek etinin yararları, Ördek yağı nasıl yapılır, Ördek yağı yapımı
Ördek yağı, Ördek eti, Ördek suyu, Ördek yağı faydaları, Ördek yağı yararları, Ördek yağının faydaları, Ördek yağı faydalı mı, Ördek eti faydalı mı, Ördek etinin yararları, Ördek yağı nasıl yapılır, Ördek yağı yapımı

Ördek yağının faydaları nelerdir?

Ördek yağı çeşitli şekillerde insan sağlığına fayda sağlıyor. Doymamış yağ oranı yüksek olan ördek yağını rahatlıkla yemeklerinizde kullanabilir, neredeyse her yemeğe dâhil edebilirsiniz. İşte madde madde ördek yağı faydaları

1 – Linoleik asit yönünden oldukça zengin olan ördek yağı, hücre onarılması ve hücre yenilenmesi süreçlerinde etkin olmaktadır. Bu özelliği ile de böbrek hastalıkları başta olmak üzere pek çok hastalıkta iyileştirici etki göstermektedir.

2 – Yine Linoleik asit içeriğine bağlı olarak vücudun kalsiyum emilimini kolaylaştırır ve kemik sağlığını olumlu yönde etkiler.

3 – Yüksek ısıya dayanıklı bir yağ türü olması sebebi ile ördek yağı kızartmalarda da rahatlıkla kullanılabiliyor. Bu sayede moleküllerine bölünüp, zararlı toksinleri ortaya çıkarma riski de ortadan kalkıyor.

4 – Kolesterolü düşürücü etki gösterir ve kalp sağlığını olumlu yönde etkiler.5 – Molekül yapısına bakıldığında, tereyağı gibi hayvansal yağlardan ziyade zeytinyağı ile benzerlik gösteren ördek yağı, tam bir antioksidan deposudur ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

6 – Selenyum ve çinko içeriyor olan ördek yağı, bağışıklık sistemini kuvvetlendirme, mikroplar ve patojenler ile savaşma becerisi kazandırma özelliği gösterir.

Ördek Yağı Nasıl Yapılır?

Tıpkı kemik suyu ya da tavuk suyu hazırlar gibi ördek etini kaynatmalısınız. İyice kaynayıp etler dökülmeye başladığında suyunu güzelce süzün. Sonra ise bu suyu soğutmak üzere bir kaba alın. Yüksek ısısı düştükten sonra ise buzdolabına kaldırabilirsiniz.

Bir gece dolapta bıraktığınız ördek suyunun ertesi sabah büyük bir kısmının yağ olduğunu göreceksiniz. Beyaz bir tabaka olarak ördek suyu üzerinde biriken yağı alarak farklı bir kapta saklayabilirsiniz. Ördek suyu ise nefis mi nefis yemekler yapabilirsiniz. İster çorbalarınıza ilave edin, ister pilav yapın. Son derece lezzetli, hafif, güzel kokan ve sağlıklı yemekler yapabileceksiniz. Ördek suyu da, ördek yağı da ve hatta ördek eti de oldukça faydalı. Mutfağımızda bulunması gereken faydalı besinlerdendir.

Sağlığa ve güzelliğe dair daha fazla içerik için Sağlık ve Güzellik köşemize göz atmayı ihmal etmeyin. Ördek yağının yanı sıra daha fazla ilgi çekici konu ile karşılaşacaksınız.

www.herseyecevap.comBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir