P Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir? – Bu belirtilere sahipseniz P vitamini eksikliğiniz olabilir.

P vitamini belki de daha önce hiç duymadığınız bir vitamin bile olabilir. Çünkü genellikle C vitamini ile benzerliği sebebiz ile göz ardı edilir ve yüzyıllarca fark edilmemiştir. Peki, nedir bu P vitamini ve nelere iyi gelir, eksikliği ne demektir ve ne gibi belirtiler ortaya çıkarır? Hadi P vitaminini bir masaya yatıralım da öğrenelim.

P vitamini eksikliği, P vitamini, P vitamini eksikliği belirtileri, P vitamini faydaları, P vitamini etkileri
P vitamini eksikliği, P vitamini, P vitamini eksikliği belirtileri, P vitamini faydaları, P vitamini etkileri

P Vitamini Nedir, Faydaları Nelerdir?

P vitamini, vücudumuzda C vitamininin emilimini artırma görevine sahiptir. Bu durumda da en az C vitamini kadar önemli bir ihtiyaçtır vücut için. Ayrıca kılcal damarlarımızın geçirgenliğini de artırma özelliğine sahiptir. Buna bağlı olarak da kanın vücudumuza tamamen yayılması mümkün olur ve dolaşım sistemi daha iyi çalışır. P vitamininin önemli bir faydası ise enfeksiyonlara karşı damar duvarlarını güçlendiriyor olmasıdır. Bu önemli etkileri sebebi ile P vitaminini, günlük C vitamini ihtiyacımızın yanı sıra 1 miligram oranında almamız gerekiyor. Faydalı ve hatta vücut için bir olmazsa olmaz olan P vitamini alınmadığında ise bazı durumlar ortaya çıkıyor. İşte P vitamini eksikliği belirtileriP Vitamini Eksikliği Belirtileri

P vitamini eksikliği yaşamamak için özellikle C vitamini açısından zengin besinleri tüketmek gerekiyor. Çünkü yaradan bir arada alınması gereken bu iki vitamini aynı besinler içerisinde sunmuş biz insanlara. Yani C vitamini açısından zengin olan tüm besinlerde aynı zamanda P vitamini de bulunuyor. Eğer doğal yollarla yani doğru beslenme ile C vitaminine ulaşıyorsanız, P vitamini de alıyorsunuz demektir. Bazen ise P vitamini eksikliği ortaya çıkabiliyor. Bu durumda aşağıdaki P vitamini eksikliği belirtileri ortaya çıkıyor.

  • Ciltte damar kızarıklıklarının oluşması ve damar şişmeleri
  • Yürürken, uyurken, baldır ve bileklerde ani krampların ortaya çıkması
  • Eklemlerde ortaya çıkan şişmeler
  • Çeşitli ruhsal hastalıkların ortaya çıkması
  • Sürekli yorgun ve uykusuz hissetme
  • Vücudumuzun bazı hareketlerin dengesizliklerin gözlenmesi

Bu belirtiler P vitamini eksikliğiniz olduğuna işaret ediyor olabilir. Genellikle belirtiler açısından da C vitamini ile karıştırılan bu vitamini, bir doktora danışarak kontrol ettirebilir ve P vitamini eksikliğiniz olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Unutmayın sağlık önemli ve siz de çok değerlisiniz. Sağlık köşemize göz atarak, sağlığınıza katkı sağlayacak pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

www.herseyecevap.comP Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir? – Bu belirtilere sahipseniz P vitamini eksikliğiniz olabilir.” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir