Papatya Çayı ve Faydaları – Papatya Çayı Neye İyi Gelir?

Papatya çayı, sayısız şifası ile biliniyor. Bu şifalardan söz etmeden önce doğada adeta bir gelin gibi salınan bu güzel çiçeği daha yakından tanıyalım mı? Papatya, 10 – 15 cm boylarında, beyaz taç yapraklar ile bezenmiş bir sarı çiçektir. Bu güzel çiçek, hem güzel kokar, hem de tarihin eski zamanlarından bu yana faydaları ile bilinmiştir. Papatya çayı ise en ünlü kullanım şekli… Ayrıca papatya çayının faydaları da oldukça gündem olur. Papatya çayı neye iyi gelir zaman zaman aklımıza gelen bir sorudur. Sık sık farklı şikâyetler ile bu şifalı çaya başvurduğumuz da olur. Papatyanın faydaları nelerdir, Papatya çay faydaları kimler için, ne zaman, nasıl etki gösterir ve çok daha fazlası için doğru adrestesiniz. Hadi şimdi daha yakından bakalım ve öğrenelim Papatya çayı nedir, ne değildir…

Papatya çayı, papatyanın faydaları, papatya çay faydaları
Papatya çayı, papatya çayı neye iyi gelir, papatya cayi faydasi

Papatya Çayı Nasıl Demlenir?

Papatya çayinin faydalari nelerdir öğrenmeden önce, bu faydalara nasıl ulaşacağımızı yani bu çayı nasıl hazırlayacağımızı bilmeliyiz. Kuru papatyalarınızı çay demlemek üzere aktarlardan alabilir ve kolayca çayınızı hazırlayabilirsiniz. Doğru papatya türünü bulduğunuz takdirde kuru papatyalarınızı kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Papatyaların çiçek kısımlarını toplayıp kurutmanız yeterli olacaktır. Papatya çayı hazırlamak ise son derece kolay… Kaynattığınız su içerisinde bir fincan Papatya çayı için bir tatlı kaşığı kadar kuru papatya atın. Bir 10 dakika kadar demlenen çayı süzdükten sonra afiyetle tüketebilirsiniz. Papatya çayının faydaları konusuna geçmeden önce nasıl demlendiğini de öğrenmiş olduk. Ayrıca bir de uyarıda bulunalım, Papatyanın faydaları tam alınabilsin diye kaynatmadan sıcak suda demleyerek hazırlıyoruz çayımızı. Bu son derece önemli bir detay… Bu sayede Papatya çayın faydaları da tam olarak hissedilebilir.Papatya Çayının Faydaları

Papatya çayı neye iyi gelir sorusunun pek çok farklı cevabı var. Birbirinden farklı sağlık problemlerine karşı tüketilebilir ve şifası ile dilden dile dolaşır. Papatya cayi faydasi çok olan bir içecek türüdür ve özellikle kış aylarında tüketilmesi önerilir. İlk akla gelen faydası ise sinüzit ile ilgili… Sinüzite karşı en önemli etken maddesini içeriyor olması sebebi ile çokça tüketilen bu çay, aynı zamanda iyi bir antidepresan etkisi uyandırır. Sakinleştirici etkisi sebebi ile sıkıntılı günlerinizde tüketebileceğiniz bir içecektir. Ayrıca Papatya çayın faydaları arasında yer alan bir etki de regl döneminde sağladığı yatıştırıcı etkidir. Diğer taraftan Papatyanın faydaları diş macunlarında da gözleniyor. Diş macunu sanayiinde tercih edilmesinin sebebi ise diş etleri üzerindeki olumlu etkileridir.

Papatya çayının faydaları bu kadarla da sınırlı değil. Papatya çayı neye iyi gelir diye soranların çokluğu karşısında verilecek ilk cevaplardan biri de göz çevresi yorgunluğudur. Evet, doğru göz çevresi yorgunluğu, hatta şişliği bu çay sayesinde ortadan kaldırılabilir. Papatya çayının faydaları bu kez içerek değil, dışarıdan kompres yaparak ortaya çıkacak. Çay demlenip soğutulduktan sonra bir bez yardımı ile gözlerin üzerinde bekletilmelidir. Bunların dışında papatya çayı neye iyi gelir, hazımsızlığa iyi gelir. Mideyi ve bağırsakları rahatlatıyor olması, en önemli özelliklerindendir. Uyku problemi olanların da bu çayı tüketmesi önerilmektedir. Rahatlatıcı ve stresi azaltıcı etkisi ile daha rahat uyumanızı sağlayacaktır. Papatya çayın faydaları arasında yer alan Menopoz etkilerini azaltma özelliğini de unutmayalım. Östrojen hormonunu tetiklemenin yanı sıra bu dönemin yarattığı stresi de ortadan kaldıracaktır.

Papatyanın faydaları arasında yer alan antimikrobiyal özellikten de söz edelim. Bu özelliği ile cilde güzellik kazandıran çayı, demlenip biraz soğutulduktan sonra özellikle sivilceler üzerine sürülebilir. Papatya çayın faydaları öylesine çok ve çeşitli ki, herkesin bir sorununa hitap edecektir. Bu yüzden de bu çay herkes için bir gerekliliktir.

Papatya çayı, papatya çayı neye iyi gelir, papatya cayi faydasi
Papatya çayı, papatya çayının faydaları, papatya çay faydaları

Ne Şekillerde Kullanılır?

Papatya çayının faydaları çok olmakla birlikte kullanım şekilleri de farklıdır. Çay dediğin sadece içilmez mi diyenleriniz olabilir ama bazen bu çayı farklı şekillerde de kullanabiliyoruz. Örneğin, gözaltı şişlikleri ve yorgun gözler için soğuk kompres iyi gelebiliyor ve aynı şekilde sivilceler için de Papatya çayı doğrudan sivilceler üzerine sürülmelidir. Diğer taraftan vajinit sorunu olanların papatya çayını ekleyecekleri banyoda oturmaları faydalı olacaktır. Dolayısıyla papatya çayının faydaları pek çok farklı şekilde ortaya çıkabiliyor. Papatya neye iyi gelir, hangi sorunlar ile karşılaşınca kullanmak gerekir burada öğrenebilir ve siz de sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz. Papatyanın faydaları ile ilgili olarak merak ettikleriniz için ise yorum bırakabilirsiniz. Papatya çayın faydaları yazımız burada sona ererken, son olarak güzellik ve sağlık bölümümüzü incelemenizi tavsiye ediyoruz. Papatya çayinin faydalari öyle çok ve çeşitli ki insan gerçekten de mucizelerin doğada olduğuna inanıyor. Ancak diğer taraftan papatya çay faydaları yanı sıra daha pek çok bitkinin öyle ilginç faydaları var ki, insan şaşkınlığını gizleyemiyor. Papatya cayi faydasi ve çok daha fazlası için doğru adrestesiniz. Hadi siz de diğer yazılarımız ile ilginç bilgilere ulaşın!

www.herseyecevap.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir