Pavli Panayırına Hazır mısınız?

Renklerin, birbirinden hareketli müziklerin ve sadece eğlenmek üzere bir araya gelmiş olan insanların ayakta tuttuğu geleneksel bir panayırdan söz ediyoruz. Pavli Panayırı, Türkiye’nin en uzun süredir ayakta kalmış panayırı olmanın yanı sıra, en kalabalık panayırı olma özelliği ile de oldukça ünlü. Eğer eğlencenin, mutluluğun resmini arıyorsanız, kapın fotoğraf makinanızı ve Kırıklareli’nin yolunu tutun. Pavli’ye az kaldı! Her yıl Eylül ayında gerçekleştirilen etkinlik, öylesine bir coşku ile kutlanıyor ki, ilk kez gidenler buradakilerin coşkusu karşısında şaşkına dönüyor.

pavli, pavli panayırı, kırıklarelinin pehlivan köyü, pehlivanköy, pehlivanköy panayırı, pehlivanköy şenliği, sonbahar hayvan ve emtia panayırı, ergene nehri, pomak bayramı, pomak, eylül gezileri, eylülde nereye gidelim, seyahat, macera, sonbahar şenliği, fotoğraf, her şeye cevap

Kırıklareli’nin Pahlivan Köyü, öylesine köklü ve büyük bir eğlenceye ev sahipliği yapıyor ki, bir benzerine dahi rastlamak mümkün değil. 1910 yılından bu yana kutlanan bir şenlik düşünün. İnsanların neşesi enerjisi hiç azalmamış. O günkü coşku ile süregelmiş bir eğlence. Pavli Panayırından söz ediyoruz elbette. Pavli bölgenin eski adı olarak anılsa da bugün bununla birlikte Pehlivanköy adı kullanılıyor. Pehlivanköy panayırı ya da Pehlivanköy şenliği denildiğini de duyabilirsiniz.Anadolu’da çeşitli örnekleri bulunan bu etkinlikler, Hayvan ve Emtia Panayırları olarak anılmıştır. Pavli Panayırı da aslında Pehlivanköy Sonbahar Hayvan ve Emtia Panayırı olarak yayılmıştır. Ancak bugün günümüz şartları panayırın şeklini biraz değiştirmiş durumda. Panayırın uzun geçmişi, adının da sık sık değişmesi, farklı farklı anılmasını sağlamıştır. Bu ifadelerden biri de Pomak Bayramı olmuştur. Çünkü bölge geneline bakıldığında, halkın büyük bir bölümünü Pomak göçmenlerin oluşturduğu görülür. Ergene nehri kıyısında kurulan panayır alanı, bölgeyi renklendirir, şenlendirir. Yılın 11 ayında trenlerin sesleri ile aynı kısır döngüde süregiden yaşam, Eylül ayında kahkaha sesleri ile en eğlenceli ve en gürültülü zamanlarını yaşar. Panayır kapsamında, birbirinden farklı ürünleri satan tezgâhları da görebilirsiniz, birbirinden farklı ve inanılmaz lezzetli yemekleri de. Burada zaman geçirmek yetişkinler için de keyiflidir, çocuklar için de. Kurulan park alanı sadece çocuklara hizmet etmez. Küçük büyük herkesin yeri hazırdır.

pavli, pavli panayırı, kırıklarelinin pehlivan köyü, pehlivanköy, pehlivanköy panayırı, pehlivanköy şenliği, sonbahar hayvan ve emtia panayırı, ergene nehri, pomak bayramı, pomak, eylül gezileri, eylülde nereye gidelim, seyahat, macera, sonbahar şenliği, fotoğraf, her şeye cevap

Peki, panayırın özelliği nedir, Pavli panayırını farklı kılan nedir? Asıl panayırın özelliği ve farklı kılan yanı, şüphesiz ki burada yaşayan halkın enerjisi ve neşesi olacaktır. Ayrıca öylesine bağlılar ki bu geleneksel kutlamaya, her sene aynı heyecan ile hazırlıklarını tamamlayarak Eylül ayında bir araya geliyorlar. Kendi aralarında gerçekleştirdikleri bu eğlence, artık yabancıların da dikkatini çekiyor üstelik. Bu bölgeden büyük kentlere göç etmiş olanlar, fotoğrafçı ve pek çok sanatçı, meraklı ruhu ile seyahat edenler gibi pek çok ziyaretçi buraya gelerek Pehlivanköy halkının arasına karışıyor. Nihayetinde ise rüya gibi kareler ve videolar ortaya çıkıyor. Eylül ayında nereye gitmeli diye soruyorsanız siz de kendinize, işte cevap: Pavli Panayırı! Peki, siz Pavli Panayırına hazır mısınız?

www.herseyecevap.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir