Peçena Tikva – Balkanların Pratik Bal Kabağı Tatlısı

Peçena Tikva, aslına bakarsanız kızarmış kabak demek. Fırında pişmiş, nar gibi kızarmış ve tüm lezzetini bırakmış bal kabağı… Bulgaristan gibi Balkan ülkelere gittiğinizde, kış aylarında her köşede, her restoranda Peçena Tikva ile karşılaşabilirsiniz. Seyyar satıcılardan alabilir, soğuk ve karlı bir günde ayaküstü sıcacık bal kabağını yiyerek içinizi ısıtabilirsiniz. Restorana gittiğinizde sipariş edebilir ya da paket yaptırıp eve götürebilirsiniz. Bal kabağı çorbasını paylaştığımız yazımıza göz atarak, Bal kabağı ile neler yapabileceğinizi görebilirsiniz. Şimdi ise Peçena Tikva nasıl yapılır ona bakalım.

Peçena Tikva, Peçena Tikva nasıl yapılır, Balkabağı, Bal kabağı tatlısı, Kızarmış Bal Kabağı, Fırında Bal Kabağı, Balkan tatlısı, Balkan lezzetleri Bal kabağı tarifi, Bulgaristan tatlısı, Bulgar yemekleri
Peçena Tikva, Peçena Tikva nasıl yapılır, Balkabağı, Bal kabağı tatlısı, Kızarmış Bal Kabağı, Fırında Bal Kabağı, Balkan tatlısı, Balkan lezzetleri
Bal kabağı tarifi, Bulgaristan tatlısı, Bulgar yemekleri

Peçena Tikva – Kızarmış Bal Kabağı Tarifi

Peçena Tikva için gerekli malzemeler çok basit; bal kabağı ve toz şeker. Bu kadar basit… Ancak kabak seçimi önemli bir nokta… Balkanlarda Mathilda olarak ifade edilen İngilizce de Butternut Squash adı verilen armut şekilli bal kabağını tercih edebilirsiniz. Bir de bildiğimiz turuncu renkli bal kabakları harika olabilir. Genel olarak kabağı ikiye ayırarak fırına verilir ancak siz isterseniz daha küçük dilimler halinde de yapabilirsiniz.

Peçena Tikva için bal kabağını dilimledikten sonra bıçakla ara aya yerlerine kesikler atmanızda fayda var. Bu sayede şeker daha rahat bir şekilde içine işleyecektir. Kesiklerin bol olmasında hiçbir sakınca yok elinizi korkak alıştırmayın. J Son olarak ise bolca toz şeker serpiştirin kabağın üzerine ve doğru fırına. 180 dereceye ayarladığınız fırını önceden ısıtmanızda fayda var ama çok da önemli değil. Yaklaşık bir saat boyunca fırında kalacak bal kabağınız ama siz arada kontrol edin, şekeri iyice eridiğinde çukur noktalarında şerbet birikecektir. Bu aşamada fırından alıp biraz daha toz şeker ekleyip, yeniden fırına vermelisiniz. Üzerine kızarmaya başladığında, hatta kenarları yanmaya başladığında Peçena Tikva hazır demektir.Son derece basit olan ve kısaca kızarmış kabak diyebileceğimiz bu lezzet, Balkanların olmazsa olmazlarından biri. Bulgaristan’ın Sofya şehrine gittiğinizde özellikle kış aylarında çokça rastlarsınız. Ayrıca Bulgaristan’a gidince ne alınır ne alınmaz merak ediyorsanız mutlaka Bulgaristan’dan alınacaklar – 1 ve Bulgaristan’dan alınacaklar – 2 yazılarımıza göz atmalısınız. Sofya’nın güzelliklerine dair bir diğer yazımız ise yolda. Seyahate ve yaşama dair yazılarımızı ilgili köşemizde bulabilirsiniz. Peçena Tikva keyfi yaparken okumaya devam edebilirsiniz. Afiyet olsun!

www.herseyecevap.comPeçena Tikva – Balkanların Pratik Bal Kabağı Tatlısı” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir