Pilatese Dair 5 Soru 5 Cevap

Pilates son yılların gözde sporu ve özellikle bayanların ilgisini çeken bir alternatif. Pilates yapmak isteyenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Özellikle Ebru Şallı ile hayatımıza giren ve pek kişinin denediği Pilates, duruş bozukluğu olanların, kilo vermek isteyenlerin tercih ettiği bir spor. Ancak bu spor ile çok sayıda soru geliyor. Şimdi çokça merak edilen cevaplara yer verelim. Pilates ile ilgili merak ettiğiniz sorular ve cevapları burada sıralanıyor. Bununla birlikte sağlığına, bedenine, görünümüne özen gösterenlerin ilgisini çekebilecek Ketojenik beslenmeden bahsettiğimiz yazımız da ilginizi çekebilir. Bir göz atmanızda fayda var. Pilates ile ilgili soru ve cevaplar için ise okumaya devam edin!

Pilates, Pilates nedir, Pilates nasıl yapılır, Pilates yapmak, Evde pilates, Video ile pilates, Fıtık pilatese engel mi, Kendi kendine pilates
Pilates, Pilates nedir, Pilates nasıl yapılır, Pilates yapmak, Evde pilates, Video ile pilates, Fıtık pilatese engel mi, Kendi kendine pilates

1 – Fıtık Pilates yapmaya engel midir?

Her ne kadar fıtık Pilates yapmak isteyenler için bir engel teşkil etmese de, kesinlikle bir uzman gözetiminde bu sporun yapılması öneriliyor. Çünkü Pilates hareketleri fıtık için sorun teşkil etmeyecektir ama siz uzman bir eğitmen eşliğinde bu hareketleri yapmıyorsanız, yanlış yapma ihtimaliniz yüksektir ve bu durumda da boyun ve bel gibi bölgelerinizde sıkıntılara sebep olabilirsiniz. Kısacası Fıtık engel teşkil etmeyecektir ama uzman bir eğitmen eşliğinde Pilates yapmalısınız.

2 – Pilates ile zayıflamak mümkün müdür?

Pek çok zayıflamak isteyen kişinin, hatta özellikle bayanların tercihi olan Pilates, gerçekten de zayıflama konusunda fayda sağlar. Ancak bu kilo verme ile gerçekleşmez. Vücut daralması ile zayıf bir görünüm elde edersiniz ancak kilonuzda bir değişiklik gözlenmez. Bu açıdan da Pilates oldukça iyi bir seçim olmaktadır.

3 – Her yaşta Pilates yapılabilir mi?

Pilates her yaştan kadın ya da erkeğin yapabileceği bir aktivite ancak yine de Pilates öncesinde bir doktor kontrolünden geçmekte fayda var. Bu sayede daha sağlıklı bir süreç inşa edilecektir. Bir de her yaşta Pilates yapılabilmesi, ancak deneyimli bir eğitmen eşliğinde mümkündür. Yani iyi bir eğitmen seçmek, Pilates için en can alıcı noktadır.4 – Video izleyerek Pilates yapmak mümkün mü?

Son yıllarda bir moda haline gelen Pilates için çokça video serisinin çıktığı bir gerçek. Uygun olmadığını söylesek dahi pek çok insan bu şekilde Pilates yapıyor zaten. Yani video izleyerek Pilates yapmak mümkün. Ancak ne kadar verimli olduğu konusunda net bir şey söylemek mümkün değil. Çünkü normal şartlarda ilk iş olarak bir doktora görünmeniz gerekiyor. Yapılan geniş çaplı bir muayene ile güçlendirilmesi gereken kaslarınız tespit edilecektir. Pilates eğitmeniniz ise doktorunuzun yönlendirmeleri ile size bir çalışma programı hazırlayacaktır. Dolayısıyla daha verimli bir çalışma yapılabilecektir. Diğer taraftan Pilates iyi bir eğitmen eşliğinde yapıldığında sakatlanma riskleri de ortadan kaldırılacaktır.

5 – Pilates yaparken ağrı hissediliyorsa üzerine mi gidilmeli?

Sadece Pilates değil hiçbir sporda ağrı hissedildiğinde üzerine gidilmemeli. Yani ağrı olduğu halde ağrı veren hareketleri yapmaya devam etmemeniz gerekiyor. Örneğin, 10 set çalışacaksanız ve 5. Sette ağrı hissetmeye başlıyorsanız, devam etmemelisiniz. 10 sete tamamlamaya çalışmak sakatlanmalara sebep olabilir. Eğer bir eğitmen ile çalışıyorsanız onun yönlendirmeleri ile hareket ettiğinizde zaten bu tür durumlarda durmanız gerektiğini söyleyecektir. Çünkü ağrının üzerine gitme ve ağrı veren hareketlere devam etme gibi bir hamle, tendon kopmaları ve yırtılmalara sebep olabilir.

Pilates son derece faydalı ve oldukça iyi sonuçlar veren bir antivite ancak her işte olduğu gibi bu işte de kuralına uygun yapmak çok önemli. Yaşama dair fazla bilgilendirici yazı için mutlaka yaşam ve seyahat sayfamızı ziyaret etmelisiniz.

www.herseyecevap.comBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir