Portakal Kabuğu ile İlgili Bilmedikleriniz – Faydaları Nedir?

Portakal kabuğu, ne yazık ki kış aylarında çöp olup gidiyor. Oysa afiyetle yediğimiz portakalın kabuğu da en az içi kadar faydalı… Üstelik pek çok farklı kullanım alanı ile karşımıza çıkıyor.  Hadi önce portakal kabuğunun faydaları nedir, portakal kabuğu neye iyi gelir bir bakalım, sonrasında ise yaratıcı kullanım alanlarına göz atalım. Portakal kabuğunun faydaları, oldukça fazla… Bu yazıyı okuduktan sonra yediğiniz portakalın kabuğunu atmadan önce bir kez daha düşünmeniz gerektiğini hatırlayacaksınız. Hadi bakalım portakal kabuğunun faydaları nedir!

Portakal, Portakal kabuğu, Portakal kabuğu faydaları, Portakal kabuğu faydaları nedir, Portakal kabukları, Kuru portakal kabuğu, Portakal kabuğu kurutmak, Portakal kabuğu çayı, Portakal kabuğu yağı, Portakal kabuğu dekorasyon
Portakal, Portakal kabuğu, Portakal kabuğu faydaları, Portakal kabuğu faydaları nedir, Portakal kabukları, Kuru portakal kabuğu, Portakal kabuğu kurutmak, Portakal kabuğu çayı, Portakal kabuğu yağı, Portakal kabuğu dekorasyon

1 – Mide asidini düşürür, dolayısıyla mide yanması sorunu olanlar için adeta bir doğal ilaçtır. Portakal kabuğu içerisinde bulunan aktif bileşenler, alkali etkide bulunur ve halk arasında mide yanması adı verilen mide asidi artışını dengeler. Bu sebeple özellikle akşam yemeklerinden sonra yaşanan mide yanmalarına portakal kabuğu ile çözüm bulabilirsiniz. Çayını demleyip içebilir, içerisine de isterseniz bir parça nane atabilirsiniz.

2 – Kabızlık, günümüzün sağlıksız beslenme sisteminde oldukça yaygın bir problem… Bu durumda ise pek çoğumuz sindirimi hızlandıracak ilaç ve besinlere yöneliyoruz. Portakal kabuğu ise hiç akla gelmeyecek bir alternatif. Her 100 gr portakal kabuğu içerisinde 10.6 gr lif olduğunu düşünecek olursak, portakal kabuğu oldukça cazip geliyor kulağa… Düzenli olarak belli bir miktarda portakal kabuğu tüketirseniz, hem sindiriminiz hızlanacaktır, hem de bağırsakta biriken toksinler atılacaktır.

3 – Portakal kabuğu faydaları nedir, sorusuna verilecek en güzel cevap, antibakteriyel ve antimikrobik olmasıdır. Bu hem besin olarak tüketildiğinde hem de çeşitli temizlik ürünü gibi sıvıların hazırlanmasında söz konusu olan bir etki… Kullanım şekillerine yazının ilerleyen kısmında değineceğiniz ama bundan önce portakal kabuğu faydaları ile ilgili detaylarla devam edelim.

4 – Portakal kabuğundan bir parça alıp, bir nevi sakız gibi çiğnemek ise diş sağlığına destek oluyor. Nefesinizi tazelerken, bakterileri ağzınızdan uzaklaştırır ve dişinizde sarı lekeler oluşmasının da önüne geçer. Üstelik oldukça kolay bir uygulamadan söz ediyoruz. Soyduğunuz portakalın kabuğunu çöpe atmak yerine, bir parça alıp çiğniyoruz. Bu kadar basit…

5 – Portakal kabuğu faydalarından bir diğeri ise kolesterole olan etkileridir. Yüksek kolesterolün önüne geçebilir. Portakal kabuğu içerisinde bulunan fitokimyasallar ve Flavanoidler bu süreçte oldukça etkilir. Üstelik damarlarda tıkanıklık oluşmasının da önüne geçmektedir.

Portakal Kabuğu ve Farklı Kullanım Alanları

Şimdi ise gelelim portakal kabuğunun kullanım alanlarınaPortakal kabuğu faydaları nedir diye soranların, bir diğer merak ettiği konu portakal kabuğunun farklı kullanım şekilleridir. Bunların başında cilt kremi ve masaj yağı akla geliyor. Kış aylarında biriktirip kuruttuğunuz portakal kabuklarını, güneşin kendini belli etmesi ve havanın ısınması ile birlikte, bir kavanoz zeytinyağı içerisinde bekleyebilirsiniz. Portakal kabuklarının üzerine çıkacak kadar zeytinyağı kullanmanız yeterli. Ortalama 1 ay – 40 gün kadar zeytinyağı içerisinde bekleyen kuru portakal kabukları, faydalı tüm içeriğini yağa bırakacaktır. Ortaya çıkan bu portakal yağını ise isterseniz masaj yağı olarak kullanabilirsiniz, isterseniz de bal mumu ve gliserin gibi eklemeler ile cilt bakım kremi yapabilirsiniz. Hem de en doğalından…

Portakal kabuğu kullanım alanlarının bir diğeri ise temizlik malzemesi olarak kullanılmasıdır. Portakal kabuklarından, hatta soyduğunuz portakalın tüm artıklarından temizlik sirkesi yapabilirsiniz. Kış boyunca biriktirdiğiniz portakal kabukları, sizin için en doğalından yüzey temizleyici olacaktır.

Portakal kabuğunu kuruttuktan sonra, arı kovanlarında da bir tür dezenfektan olarak kullanabilirsiniz. Kovan içerisine yerleştireceğiniz kuru portakal kabukları, arıları çeşitli hastalıklardan koruyacaktır ve daha sağlıklı olmalarını, daha temiz içerikli bal üretmelerini mümkün kılacaktır.

Dekorasyonu Unutmayalım

Son olarak dekorasyon konusuna değinelim. Çünkü portakal kabukları, göz alıcı rengi ve insanı cezbeden kokusu ile muhteşem birer dekorasyon ürünü olabilir. Portakal kabuğu faydaları nedir öğrendik, portakal kabuğunu nerelerde kullanabileceğimizi de öğrendik, kalanları ise kurabiye kalıpları ile yıldız kalp ve benzeri şekillerde keserek, evimizin farklı noktalarında kullanabilirsiniz. Hatta yılbaşında yeni yıl ağacını dahi bu kabuklarla süsleyebilirsiniz. Daha fazla fikir ve öneri için ise sizi mandalina kabuğunun kullanım alanları ile ilgili yazımıza alalım. Bu fikirlerin de ilginizi çekeceğine eminiz. Portakal kabukları da mandalina kabukları da göz alıcı birer dekor ürünü olabilir.

Görüyoruz ki, portakal kabukları kesinlikle çöpe gitmemesi gereken besinlerdir. İyice temizlendikten sonra rahatlıkla tüketilebilir, sağlığımızı destekleyebilir. Daha fazla bilgilendirici ve keyifli içerik için ise sizi ilgili kategorilerimize alalım. Sağlık ve Güzellik köşemiz ilginizi çekebileceği gibi, yaşam ve seyahat de oldukça merak uyandırıcı konuları ele alıyor.

www.herseyecevap.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir