Ravent (Rhubarb) nedir?

Önemli fakat muammalı bir bitki olan Ravent konumuz. Rhubarb nedir şeklinde başlayan yolculuğunuzun, ravent nedir ve ardından da ışkın otu nedir şeklinde devam etmesi muhtemel… Nihayetinde Rhubarb Türkçesi ile Ravent pek çok özelliği ile dikkat çeken bir bitki olarak gelip konuyor önümüze. Aslında bu bitkinin Anadolu’daki adı ile Işkın otu ya da Işgın otu olduğunu da siz yorulmadan biz söyleyelim. Ravent faydaları, pek çok dikkat çeken özelliği ve de sebze mi meyve mi olduğu yönündeki sorular ile biraz ilginç bir konu. Çünkü Rhubarb Pie adı ile satılan tatlılara, özellikle yurt dışında denk gelmişsinizdir. Oldukça lezzetli olan tatlının, adeta pırasa, lahana ya da ıspanak gibi görünen bir bitkiden yapılmış olması şaşırtıcı. Ülkemizde çok fazla Ravent tatlısı yapılmasa da kesinlikle yapılmalıdır, bunu da belirtelim. Ravent pastası yapmak isterseniz, sizi hemen tarifimize alalım, linke tıklamanız yeterli.

her şeye cevap, sebze, ravent, rhubarb, ışgın, ışkın, meyve, tart, tatlı, rhubarb nedir, ravent nerede bulunur, şifalı otlar, bitkiler, faydaları

Sarı, yeşil ve kırmızı renklerde olabilen, Anadolu’da Işkın ya da Işgın gibi isimler ile bilinen bitki, özellikle tıbbi amaçlar ile çokça kullanılmıştır. Doğru oranda kullanıldığında gerçekten de faydalı bir bitkidir. Son yıllarda ise Işkın otu kanser ile ilişkilendirilmektedir. Türk mutfak kültürü içerisinde ise reçel ve marmelat yapımında, elma ile birlikte kullanılmıştır. Ravent sebzesi genel olarak şu şekillerde tüketilebilir; reçel ve marmelat yapılabileceği gibi, kek ve turtalarda da muhteşem sonuç vermektedir. Ayrıca sapları soyulduktan sonra tuzlanarak yenilebilir. Anadolu’da ise dondurma yapımında da kullanılır. Hatta turşusunu yapmak da mümkündür, yemek olarak pişirilmesi de.Ravent Otunun Faydaları

Şüphesiz ki tıpta çokça kullanılmış, pek çok kültürde yer edinmiş olan bu bitkinin önemli faydaları vardır. Özellikle ishali ve karın ağrısını kestiği bilinir. Az miktarda tüketildiğinde, sindirimi kolaylaştırdığını görmek mümkündür. Mide ve bağırsak gazlarının giderilmesine de yardımcı olur. Işgın otunun faydaları oldukça fazla olsa da, haddinden fazla tüketildiğinde ishale sebep olabilir. Ravent pastası gibi tariflerde, az miktarlarda kullanılacağından olumsuzluk teşkil etmemekte, aksine faydalı yanlarını ortaya çıkarmaktadır. Işkın otu yemeği ya da reçelini yaparken de farklı meyve sebzeler ile birlikte kullanılarak, fazla miktarda tüketilmesinin önüne geçilebilir.

Ravent çayı demleyip, yemeklerin öncesinde içerseniz ise iştah açıcı özelliğini görebilirsiniz. Özellikle kilo almak isteyenler için harika bir öneri olacaktır bu. C vitamini açısından zengin oluşu ise ne kadar önemli bir bitki olduğunun göstergesi. Ravent kökü kaynatılıp suyu içilirse, kan şekerini düşürecektir. Tüm bunların yanı sıra, bu esrarengiz bitkinin güzellik sektöründe de yerinin olduğunu görüyoruz. Ravent kökü kullanılarak elde edilen toz, cilt bakımında kullanılır. Bu tozu aktarlardan alarak yoğurt ile karıştırıp yüzünüz dâhil olmak üzere cildinize uyguladığınızda, kahverengi lekelerin azaldığını görebilirsiniz. Ancak elbette ki çeşitli alerjik durumlarınızı göz önünde bulundurmalı, buna göre cildinize uygulamalısınız. Hadi şimdi değinmişken Rhubarb nerede bulunur, ravent nerelerde satılır ve benzeri sorularınızın cevaplarına geçelim.

her şeye cevap, sebze, ravent, rhubarb, ışgın, ışkın, meyve, tart, tatlı, rhubarb nedir, ravent nerede bulunur, şifalı otlar, bitkiler, faydaları, yararları, neye iyi gelir, satın al, şipariş

Doğada kendi halinde yetişiyor olması aslında bu otu bulmamızı kolaylaştırıyor ama bu tabi çevremizde ne kadar doğal alan olduğu ile de ilgili. Çayırlarda ve dağlık alanlarda çokça bulunabilir. Bahar aylarında çiçek açar ve yaz mevsiminin başına kadar da toplanır. Tabi siz şimdi dağa bayıra ot aramaya gitmek zorunda değilsiniz. Neyse ki marketlerde halk pazarlarında mevsimi olduğunda bulmak mümkün oluyor. Ne yazık ki çok fazla bilinirliği kalmamış olması ve faydalarının bilinmemesi söz konusu sadece. Ravent bitkisi nerede bulunur, ravent nerede satılır böylece öğrenmiş oluyoruz. Manavlardan, pazarlardan demet demet alıp, ravent tarifleri konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz. Ravent tarif ve faydalarının yanı sıra nerelerde bulunabileceğine de değinmişken şunu da ekleyelim. Eğer ekim alanınız mevcutsa, ravent tohumu alarak, kendiniz de rahatlıkla yetiştirebilirsiniz.Son olarak belirtelim ki, yaşadığım yerde manavda pazarda da bulunmuyor diyenler, ışkın otu sipariş verebilir. İnternetten ışkın tohumu sipariş edebilirsiniz. Işkın otu satın al şeklindeki aramalarınız sonucunda rahatlıkla sipariş verebileceğiniz adreslere ulaşabilirsiniz. Bunun için ışkın ne zaman çıkar bunu takip etmeniz yeterli. Çünkü mevsiminde tüketmek en doğrusu olacaktır. Ravent kökü fiyatı, tarifleri, faydaları ve de kullanışlılığı ile insanı şaşırtan bir bitkidir. Siz de kesinlikle mutfağınızda Işgın otuna yer açmalısınız.

www.herseyecevap.com

Ravent (Rhubarb) nedir?” için 5 yorum

    1. Ne yazık ki bu konuda bir şey söyleyebilecek yetkinliğe sahip değilim Kenan bey. Doktorunuza danışmanız çok daha doğru olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir