Rose Şarap ve Beyaz Şarap

Rose şarap ve beyaz şarap, hafifliği ve aroması ile seviliyor. Keyifli yemekler ve sohbetlere eşlik eden bu içecekleri biraz daha yakından inceleyelim. Bu sayede şarap çeşitleri hakkında bilgimiz olacak ve şarap seçimi yapmak da kolay olacaktır. Öncelikle beyaz şarap nasıl yapılır, rose şarap nasıl yapılır sorularına cevap verelim.

Rose şarap, Beyaz şarap, Sıcak şarap, Şarap çeşitleri, Beyaz şarap fiyatları, Rose şarap fiyat, Roze şarap, Kırmızı şarap, Şarap çeşidi, Kırmızı şarap yapımı, Şarap yapımı

Rose şarap nasıl yapılır?

Şarap çeşitleri arasında özel bir yeri olan ve özellikle kadınların çok sevdiği bir alkollü içki olarak bilinen rose şarap, üç farklı şekilde yapılabiliyor. Birinci yöntemde, tıpkı kırmızı şarap gibi bir süreç karşımıza çıkıyor. Kırmızı şarap yapımına başlandığında, pembeleşme ile birlikte üzüm kabukları toplanıyor ve normal şarap yapım süreci izleniyor. Bu durumda pembe şarap elde ediliyor. İkinci yöntemde ise beyaz şarap yapımı sırasında kırmızı üzümlerin suyu alınarak pembelik vermek üzere beyaz şarap içerisine ekleniyor. Son yöntemde ise Denizli’de yetişen bir tür üzüm olan Çalkarası üzüm kullanılıyor. Bu üzüm yapısı gereği, pembe bir sonuç ortaya çıkarmakta, yani doğal olarak rose şarap elde etmemize imkân tanımaktadır.

Beyaz şarap nasıl yapılır?

Klasik şarap yapımı yöntemleri kullanılmakla birlikte beyaz şarapta beyaz üzümler kullanılmaktadır. Rengini veren de tam olarak bu durumdur. Yani üzüm kendi rengini vererek şarap çeşitleri arasında beyaz şarap olarak yer edinen bu içeceği ortaya çıkarır.

Peki, hangisini içelim? Kırmızı şarap mı yoksa roze şarap mı? Elbette ki bu damak tadı ve zevk ile ilgili bir durum. Ancak aralarındaki farklara baktığımızda, roze şarap içimi kolay, hafif ve keyifli bir seçenektir. Diğer taraftan atıştırmalıklar ile güzel gider ve sahil kenarı gibi keyifli yerlerde iyi bir seçim olabilir. Kırmızı şaraptan farklı olarak bir de soğutularak servis edilmelidir. Kırmızı şarap soğutulmazken, roze şarap soğuk içilmelidir. Ayrıca rose şarap çilek gibi meyvelerin aromaları ile tatlandırılmış olabilir ve bu hoş olacaktır. Son olarak şarap çeşitleri arasında iki önemli seçenek olan rose şarap ve kırmızı şarap arasındaki önemli bir farktan da söz edelim. Kırmızı şarap yıllandıkça lezzetlenmektedir bu sebeple eski olanları daha makbuldür. Rose ise yeni olmalıdır. En yeni tarihli rose şarap en lezzetlisi olacaktır. Kırmızı şarap, sıcak şarap olarak da hazırlanabilir. Özellikle kış aylarında, yeni yıl dönemlerinde tarçın, zencefil ve benzeri ile hazırlanan geleneksel sıcak şarap, ayrı bir keyiftir. Soğuk havada içinizi ısıtacak bu seçeneği denemeli, kırmızı şarabı bir de sıcak şarap olarak hazırlamalısınız.

Son olarak ise rose şarap fiyat konusuna değinelim. Pek çok uygun fiyatlı alternatifi olduğu gibi, oldukça yüksek fiyatlı özel seçenekleri de bulunabilir. Ancak arkadaşlar ile bir araya gelindiğinde keyifli bir sohbete eşlik etmesi için Migros, Metro ve Carrefour gibi yerlerde uygun fiyatlı rose şarap bulunabilir. Rose şarap fiyat konusu böyleyken, beyaz şarap fiyatı da aynı şekildedir. Çeşitli alternatiflere kolayca ulaşılabiliyor. Kırmızı şarap ise en geniş çeşitliliğin olduğu alternatiftir. Hem şarap çeşidi olarak hem de fiyat olarak en geniş şarap çeşitliliğini kırmızı şarapta görüyoruz.

Şarap kadar biranın da tutkunu olduğunu biliyoruz. Siyah bira olarak ünlenmiş Guinness bira ile ilgili bir sırra ortak olmak için ise ilgili yazımızı okumalısınız mutlaka. Ayrıca bira ve kullanım alanlarına dair son derece ilgi çekici bir derlememiz de bulunuyor. Daha önce aklınıza bile gelmemiş olan bu bira kullanım alanları ilginizi çekebilir. Yeme – içme ile ilgili daha fazla içerik için ise zaman kaybetmeden kategorimize tıklayın…

www.herseyecevap.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir