Sabahları Yorgun Uyanmak Nasıl Ortadan Kaldırılır? – 8 Öneri

Sabahları yorgun uyanıyor olmak ciddi bir sorun. Çünkü yaşam kalitenizi oldukça düşürecek adeta yaşam enerjinizi alacak bir durum. Sabahları dinç ve zinde uyanmanız gerekirken, eğer hiç uyumamış gibi bir yorgunlukla uyanıyorsanız, ciddi bir sorun var demektir. Bunun için yapılabilecekler yani sabahları yorgun uyanmanın önüne geçecek öneriler ise yazımızın devamında. Siz de sabahları yorgun uyanmaktan şikâyetçiyseniz, bu önerileri dikkate alabilirsiniz. Ayrıca sabahları aç karna içilen 4 bardak su yani Japon su terapisi ile de ilgilenebilirsiniz. Pek çok faydası olan bu uygulama, sabah rutinlerinizi değiştirebilir. Şimdi ise hemen sabahları yorgun uyanmak ile ilgili yapılabileceklere geçelim.

Sabah yorgun uyanmak, Sabah yorgunluğu, Kronik halsizlik, Sabahları halsiz uyanmak, Uykusuzluk, Kronik yorgunluk
Sabah yorgun uyanmak, Sabah yorgunluğu, Kronik halsizlik, Sabahları halsiz uyanmak, Uykusuzluk, Kronik yorgunluk

Sabahları Yorgun Uyanmak Nasıl Engellenir?

Sabahları yorgun uyanmak, yoğun ve stres altında çalışmaktan çeşitli rahatsızlıklara kadar pek çok sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ancak sebep her ne olursa olsun, sabahları yorgun uyanmaktan bıktıysanız yapabileceğiniz pek çok uygulama var. Bu sorunu ortadan kaldırmak için yapabilecekleriniz ve dikkat etmeniz gerekenler şöyle;

  • Uykunuzun düzenli olması gerekir. Her gece aynı saatte uyuyup uyanmak, sabahları zinde olmak için çok önemlidir. Çünkü vücudunuz bu düzene alışacak ve uyanma saatine kendini programlayacaktır. Bu durumda da herhangi bir yorgunluk hissi olmadan uyanabilirsiniz.
  • Yeterince uyumalı! Belli bir saatte uyuyup uyanmak önemli ama uykunuzu alarak uyanmalısınız. Normal bir insanın günlük ortalama 7 – 9 saat kadar uyuması gerekir. Siz de kendi bünyenize uygun olarak kaç saat uyumanız gerektiğini öğrenin ve uyku düzeninizi yeterli uyku süresi üzerine kurun.
  • Sabahları yorgun uyanmak ve beslenme arasında sıkı bir bağ var. Sağlıksız besinler pek çok sağlık probleminin olduğu gibi verimsiz uykunun da sebebi. Buna bağlı olarak sabahları yorgun uyanmak da beslenmeyle ilişkili olabiliyor. Vitamin, mineral ve kalori eksikliğine sebebiyet vermeyecek bir beslenme şekline sahip olmalısınız.


  • Su içmek hayatımızın merkezinde yer alan bir ihtiyaçtır. Sabahları yorgun uyanmanın sebebi yetersiz su içmek olabilir ve yeterince su içme konusunda sıkıntı yaşıyorsanız da su içmeyi kolaylaştıracak önerilerimize bir göz atabilirsiniz. Bu sayede kendinizi daha dinç hissetmeye başlayacak ve sabahları da yorgun uyanmayacaksınız.
  • Spor yapmak sağlıklı yaşamın temelini oluşturur. Başlarda yorgunluğa sebep olsa da düzenli yapılan spor, daha zinde hissetmenizi sağlayacaktır. Bu da sabahları kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar ve yorgun uyanmayı sonlandırabilirsiniz.
  • Uyku kalitesi, sabahları yorgun uyanmak ve halsizlik için bir belirteçtir ve uyku kalitesi de pek çok etkene bağlıyor. İlk sırada da yatak geliyor. Yatağınızın konforlu olması ve vücut tipinize uygun olması uyku kalitenizi de artıracaktır. Uykunuzun verimli olması ise sabahları dinlenmiş bir şekilde kalkmanızdır. Yani sabahları yorgun uyanmak, kaliteli bir yatak sayesinde tarih olabilir.
  • Belli içecekler, kafein içeriği sebebi ile uykuya engel olur. Bildiğimiz üzere çay ve kahve bu listede ilk sıralarda geliyor. Bir de özellikle yeşil çaydan uzak durmanızda fayda var. Bunun yerine süt ve ayran tüketebilir, daha rahat uyuyabilirsiniz.
  • Teknolojinin hayatımızdaki olumlu etkilerinin yanı sıra olumsuz da pek çok etkisi söz konusudur. Bunların başında da telefon, tablet ve bilgisayar gibi cihazların ışıkları gelir. Bu ışık, melatonin düzeyini olumsuz yönde etkileyerek uyku problemlerine sebep olur. Bunun önüne geçmek için yatağa geçmeden en az yarım saat önce bu tür cihazları kapatıp kendinizden uzaklaştırmalısınız. Sabahları yorgun uyanmak da bu şekilde bir çözüme kavuşturulabilir.


  • Tüm bu önemli uyarıların yanı sıra, bir de dikkat etmeniz gereken kronik yorgunluk konusu var. Kronik yorgunluk sebebi ile mi sabahları yorgun uyanıyorsunuz, yoksa gün içinde değil de sadece sabahları mı bu yorgunluğu hissediyorsunuz ayrımına varmalısınız. Sabahları yorgun uyanmak ve devamında günü bu şekilde geçirmek, hayattan zevk almanın da önüne geçeceğinden dikkatle bir ayrıma varmak gerekir.
  • Sabah yorgunluklarını dikkatle incelemelisiniz. Çünkü basit gibi görünen bu durum, çeşitli sağlık problemlerinin bir göstergesi olabilir. Eğer sabah yorgun uyanmak sizin için sürekli bir durum haline gelmişse ve en az iki haftadır bu şikayete sahipseniz, bununla birlikte kas ağrısı, baş ağrısı, halsizlik ve konsantrasyon bozukluğu gibi şikayetleriniz de varsa, bir uzmana başvurmanızda fayda var.

Sağlık ve güzelliğe dair daha fazla faydalı bilgi için hiç zaman kaybetmeyin ve sağlık – güzellik köşemizi ziyaret edin. Hayatınızı güzelleştirmek elinizde…

www.herseyecevap.comBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir