Sağlıklı Beslenme Eşittir Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı beslenme, sağlıklı yaşamı beraberinde getirir. Sağlıklı yaşam ise kaliteli yaşamak, hayattan zevk almak, mutlu olmak ve her anının tadını çıkarmaktır. Tüm bunları sadece sağlıklı beslenerek mi elde edeceğim diye soracak olursanız, evet, çok büyük bir kısmını sağlıklı beslenme ile elde edeceksiniz. Kalan kısmı ise hayata bakış açınız ile ilgili. Nasıl bakarsanız, öyle görürsünüz. Çok mu karışık oldu? Hadi sağlıklı beslenme ile başlayalım ve sağlıklı yaşama, oradan da mutlu bir yaşama nasıl bağlanıyor konu görelim. Ayrıca henüz konunun başındayken hatırlatalım, sağlıklı yaşam denilince akla gelen Ayurveda kavramı ile de tanışmalısınız.

sağlıklı beslenme, sağlıklı yaşam, sağlıklı diyet listesi, sağlıklı beslenme nedir, sağlıklı beslenme listesi

Sağlıklı Beslenme Nedir?

Konuyu en başından alalım, sağlıklı beslenme nedir? Sağlıklı beslenme, insan doğasına uygun ve dengeli beslenmedir. Bunu yaparken sağlıklıymış deyip her şeyi yiyip içmiyoruz. Eğer bir rahatsızlığımız ya da yiyecek hassasiyetimiz varsa bunu da dikkate alıyoruz. Dolayısıyla sağlıklı beslenme vücudumuza uygun ve doğal beslenmedir. Kısaca sağlıklı beslenmeye dair bazı önerileri listeleyeceğiz. Bunları bir nevi sağlıklı beslenme listesi olarak da kabul edebilirsiniz. Eğer sağlıklı diyet listesi arıyorsanız da, öyle çok detaylı bir şey aramayın, bu liste işinizi görecektir. Dengesini kendinize göre siz sağlayacaksınız.

  • Sağlıklı beslenme için günde 2 – 3 öğün yemelisiniz, ne fazlası ne de azı olmalı.
  • Renk renk, çeşit çeşit meyve sebze tüketin. Mesela alışverişe çıktığınızda sebzeleri meyveleri bir gözünüzün önünden geçirin, örneğin lahanayı en son ne zaman yediniz ya da pırasayı. Peki, brokoli? Ya avokado? Muz? Uzun zamandır yemediyseniz, şimdi yemenin doğru zamanı…
  • Yağ tüketimini ise hem az tutmak gerekiyor, hem de sağlıklı yağlar kullanmak gerekiyor. Örneğin, sıvı yağ olarak zeytinyağı, katı yağ olarak da tereyağı ideal olacaktır. Gerisini uzaklaştırın mutfağınızdan.
  • Abur cuburları ise tamamen uzaklaştırın evinizden. Cipsler, bisküviler, şekerlemeler, her birini zehirmiş gibi kodlayın zihninizde. Şöyle düşünün bir adet bisküvi yiyorsunuz ve şekerini aniden yükselebiliyor, çünkü ani bir enerji hissedebiliyorsunuz. Midenize ne olduğu belli olmayan maddeler giriyor ve dengesi şaşıyor, ağrı dahi yapabiliyor. Vücudunuzun tüm dengesini bozuyor. Eğer atıştırmalıkları seviyorsanız ise sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam adına kuru meyveleri, fındık fıstık ve badem gibi atıştırmalıkları tercih edebilirsiniz.
  • Lifli besinler, sağlıklı yaşamın olmazsa olmazıdır. Çünkü sindirim sistemimiz mutlu yaşam anlayışında sandığımızdan çok daha önemli bir yere sahip. Sağlıklı yaşam için lifli sebzelere, tahıllara ve özellikle kabak gibi sebzelere mutfağınızda yer açmalısınız. Bu aşamada farklı tarifleri denemekten de çekinmeyin. Mesela bal kabağı yapacaksanız Peçena Tikva tarifimiz ilginizi çekebilir. Şekerini az tuttuğunuz sürece afiyetle tüketebilirsiniz. Bu tarif sağlıklı yaşama da sağlıklı beslenmeye de son derece uyuyor.
  • Su tüketimi ise can alıcı bir konu… Sağlıklı beslenmenin yani sağlıklı bir sindirim sisteminin de sağlıklı yaşamın da en önemli unsurudur su. Çünkü su hayattır, candır… Siz yeterince su içmezseniz, vücudunuzdan da can çekilir, sağlık çekilir. Ayrıca su içme ile ilgilenenler için Japon Su Terapisini önereceğiz. Bunu ilgili yazımızdan öğrenebilirsiniz. Linke tıklamanız yeterli… Ayrıca sağlık ve güzellik konularını ele alan bu yazının yanı sıra çok daha fazla faydalı içerik için sizi Sağlık ve Güzellik köşemize davet edelim…
  • Egzersiz ise sağlıklı beslenmenin en yakın arkadaşı. Sağlıklı yaşam arzu edenlerin, sağlıklı beslenme listesine uyarken, aynı zamanda düzenli egzersiz yapması gerekir. Böylece daha enerjik ve daha mutlu hissedebilirsiniz. Yani sağlıklı yaşam hedefinize ulaşabilirsiniz.
  • Son olarak ise sağlıklı yaşam ve sağlıklı diyet listesinin yanı sıra sağlık durumunuzu da göz önünde bulundurmanız gerektiğini hatırlatalım. Eğer bir sağlık probleminiz varsa, mutlaka doktorunuzun önerilerini dikkate almalısınız ve sağlıklı beslenme ritüelinizi de bu uyarılara göre şekillendirmelisiniz. Egzersizlerinizi dahi buna göre planlamalısınız.

Sağlıklı beslenme nedir, nasıl olmalıdır gibi sorulara cevap verdiğimiz bu yazımız, size bir ilham olsun ve hayatınızı güzelleştirmenin de ilk adımı olsun. Pek çok sağlıklı tarife de yine sitemizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Örneğin hiç cevizli çorba denediniz mi? Tarifimizden faydalanabilir, farklı ve lezzetli yeni yemekleri sofranıza dâhil edebilirsiniz. Cevizli çorba tarifi için linke tıklamanız yeterli. Ayrıca Yeme – İçme kategorisi de bu noktada size ilham verebilir. Sağlığa, sağlıklı beslenmeye ve sağlıklı yaşama dair çokça öneri ve bilgi için ise Sağlık ve Güzellik köşemizi inceleyebilirsiniz.

www.herseyecevap.com

Sağlıklı Beslenme Eşittir Sağlıklı Yaşam” için 6 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir