Sarımsağın faydaları nelerdir? – Sarımsak tozu

Sarımsağın faydaları, o kadar uzun yıllardır konuşuluyor ve o kadar emin olduğumuz bir gerçek ki, bugün küçücük çocuklar bile sarımsağın faydaları hakkında bilgi sahibi… Peki, biraz daha detaylıca inceleyecek olursak, şöyle tek tek bir göz atarsak sarımsağın faydaları nelerdir? Sarımsak tozu bu konuda nerede yer alıyor? Tıpkı taze sarımsak gibi toz formda da sarımsağın faydaları gözleniyor mu? Tüm bu soruların cevapları için okumaya devam edin, sarımsağın faydaları nelerdir hep birlikte öğrenelim.

Sarımsağın faydaları, Sarımsak faydaları, Sarımsak nasıl yenir, Kokusuz sarımsak, Sarımsak faydası, Sarımsağın faydaları nelerdir, Sarımsak faydası nedir

Sarımsağın faydalarına dair önemli notlar

 • Biliyoruz ki sarımsak, doğadaki en kuvvetli antibiyotiklerden bir tanesidir. Bu sebeple de vücudumuzda son derece önemli bir etkinlik gösterir. İltihaplarla savaşır ve çoğu zaman sarımsak tüketiyor olmamız sebebi ile hastalıkları hafif atlatırız.
 • Diğer taraftan sarımsağın faydaları arasında yer alan antiseptik olma özelliği, toksinlerin atılmasında etkili oluyor.
 • Ayrıca virüslere karşı da etkili olduğu bilindiğinden, özellikle son zamanda kullanımına ağırlık verilmesi gerekiyor. Sarımsağa dair önemli özellikler arasında yer alan bu durum, pek çok yemeği artık sarımsaklı yapacağımızı gösteriyor.
 • Sarımsağın faydaları saymakla bitmiyor denir ya, gerçekten de öyle… Kan şekerini dengeleme görevini üstlenir ve vücutta adinopketin hormonunu düzenleyici etki gösterir. Bu da diyabet hastaları için glukoz şekerinin dengelenmesi demektir.
 • Bir diğer önemli faydasını ise kalp ve damar konusunda görüyoruz. Damarların duvarını güçlendirip, kan akışını hızlandıran sarımsak, kalp ve damar hastalıklarının pek çoğuna karşı bir önlem olarak değerlendirilebilir.
 • Sarımsağın faydaları arasında yer alan bir diğer durum, sahip olduğu yüksek enerjiden gelir. Bu özelliği sayesinde kronik yorgunluğun önüne geçmektedir. Günümüzün en büyük problemleri olan hava kirliliği, sağlıksız beslenme ve yoğun çalışma temposu, sarımsağın enerji verici yapısı ile daha baş edilebilir bir hal alacaktır. Ayrıca sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşama dair merak ettikleriniz için ilgili yazımıza göz atabilir ve rutinlerinizi yeniden düzenleyebilirsiniz.

Sarımsağın faydaları sağlıktan güzelliğe…

 • E vitamini, özellikle saç ve cilt güzelliğinde büyük rol oynar. Sarımsak ise içerdiği E vitamini ile bize saç ve cilt güzelliği sağlayabilir. Dövülmüş sarımsağı zeytinyağında bekletip, bu yağı da saç diplerinize uygulayabilir, büyük fark karşısında siz de şaşırabilirsiniz. Sarımsak gerçekten de saçlar için bulunmaz bir nimettir.
 • Sarımsağın faydaları ayrıca kolesterol düzeylerinde de gözlemlenebiliyor. HDL kolesterol değerinin yükselmesi, damar tıkanıklığını işaret eder ve bu da kalp hastalıklarına son derece uygun bir ortam hazırlandığını gösterir. Ancak sarımsağın düzenli tüketilmesi sayesinde kolesterol dengesi sağlanabilir ve bu sayede de kalp hastalıklarına karşı koruma mümkün olabilir.
 • Sarımsağın önemli etkilerinden bir diğeri, kan akışı üzerinde gözleniyor. Kan akışını düzenleyen sarımsak, tansiyonu yani kan basıncını da dengeliyor. Anti mikrobiyal etkisi de bu sürece dâhil oluyor ve tansiyon problemleri kontrol altına alınabiliyor. Sarımsağın faydaları arasında oldukça önemli bir tanesidir bu ve halk arasında da yaygın olarak bilinir.
 • İdrar yolları problemleri özellikle kadınlar için büyük bir problemdir ve sık sık da tekrarlandığı görülür. Oysa düzenli sarımsak tüketimi bu sorunu da ortadan kaldırabilir. Yani sarımsağın faydalı özellikleri, bu tür rahatsızlıklarda da karşımıza çıkmaktadır.
 • Bu muhteşem besin, yani sarımsak, sülfür içermektedir ve bu sayede bağışıklık sistemine destek olmaktadır. Kişinin vücudunda yeterli miktarda vitamin ve mineral bulunmuyorsa, bağışıklık sisteminde de aksamalar olabilir. Ancak sarımsak bağışıklığa destek olacak, hastalıklara karşı koruma sağlayacaktır.

Sarımsağı kullanmak için pek çok sebebiniz var!

Sarımsağın faydaları konusu, özellikle rahatsız edici kokusu sebebi ile göz ardı ediliyor. Ancak unutmamak gerekiyor ki, sağlıktan önemli hiçbir şey yok ve doğru kullanım şekillerini öğrenirseniz, kokusundan rahatsızlık duymadan sarımsağın şifalı özellikleri ile tanışabilirsiniz. Örneğin, meyve sebze kurutma makinası, sarımsağın kokusunu büyük oranda ortadan kaldırabilir. Ayrıca sarımsak turşusu da yine yoğun ve rahatsız edici kokunun, yerini hafif bir turşu kokusuna bırakması anlamına gelir. Sarımsağın faydaları, bu şekilde de alınabileceğinden, özellikle sarımsak tozu gibi alternatifler kullanılmalıdır. Ayrıca bağışıklık konusunda bir şeyler yapmak istiyorsanız, curcumin ile tanışmalısınız. Linke tıklayarak ilgili yazımıza ulaşabilirsiniz.

Son olarak sarımsağın farklı kullanım şekillerine dair bir öneride daha bulunalım; zeytinyağı içerisinde bekleteceğiniz sarımsağın saçınıza iyi geleceğiniz söylemiştik. Bu tür çeşitli uygulamalara Pinterest üzerinden de ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde yemeklerde kullanmak üzere de sarımsaklı yağ hazırlayabilirsiniz. Sarımsağın faydaları, sarımsaklı zeytinyağı ile de alınabilir. Zeytinyağının yüksek asit seviyesi sarımsağı çözecek, tüm faydalarını yağ içerisine bırakacaktır. Yeme – İçme köşemize ve sağlık tüyoları için de Sağlık – Güzellik köşemize göz atmayı unutmayın. Sağlıklı beslenin, sağlıklı kalın!

www.herseyecevap.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir