Sıvı Sabun Yapımı Sandığınızdan Daha Kolay!

Sıvı sabun yapımı, özellikle son yıllarda çok merak ediliyor. Çünkü çevremizde gördüğümüz ve birebir yaşadığımız dönüşüm, bize artık doğanın çığlıklarını duymamız gerektiğini gösteriyor. Eğer biz bu dünyaya sahip çıkmazsak ve bir kimyasal çöplüğüne dönüşmesini engellemezsek, çocuklarımıza yaşayacak bir alan bırakamayacağız. Bu sebeple de özellikle duyarlı ebeveynlerin en büyük meraklarından biri evde sıvı sabun yapımı oluyor. Sıvı sabun yapımı, gerçekten de çok kolay bir iş olduğu için bu yöntemi deneyenler, sonrasında da kendi sıvı sabununu kendisi yapmaya devam ediyor. Sözü çok uzatmadan hemen merakınızı giderelim. Evde sıvı sabun yapımı nasıl oluyor?

Sıvı sabun yapımı, Evde sıvı sabun yapımı, El yapımı, Sıvı sabun nasıl yapılır, Sıvı sabun tarifi

Evde Sıvı Sabun Yapımı

Evde sıvı sabun yapımı için gerekli malzemelere baktığımızda, son derece çevreci ve de basit malzemeler ile karşılaşıyoruz. İhtiyacımız olanların başında saf zeytinyağı sabunu geliyor. Sıvı sabun yapımı söz konusu olduğunda temel malzememiz bu saf, katıksız, doğal ve de geleneksel sabun olmalıdır. Diğer taraftan biraz suya, biraz da koku verecek doğal yağlara ihtiyacımız var. El yapımı bir şeyler ile uğraşıyorsanız, yaratıcılığınızı kullanmayı da seviyorsunuz demektir. Sıvı sabun yapımı sürecinde ise yaratıcılığınızı koku verme aşamasında kullanabilirsiniz. Farklı yağları bir araya getirip, farklı kokular elde edebilirsiniz. Örneğin, çiçek kokuları, meyve kokuları ve de odunsu kokular bir araya geldiğinde harikalar yaratılabilir.

Sıvı sabun yapımı nasıl şekilleniyor hızlıca anlatacak olursak, zeytinyağı sabununu rendeleyerek işe başlıyoruz. 1 su bardağı dolusu sabun rendesi kullanacağız. 1,5 su bardağı kadar kaynamış su içerisine ekleyeceğimiz bu rende evde sıvı sabun yapımı işleminin temelini oluşturacaktır. Yavaş yavaş karıştırarak sabunu eritin ve üzerine istediğiniz aromatik yağları damlatın. Sıvı sabun yapımı işte bu kadar kolay… Sabununuz soğuduktan sonra istediğiniz şişe içerisine doldurabilir ve kullanabilirsiniz. El yapımı sabun sayesinde hem sürekli plastik ambalajlı sabun satın almamış olacaksınız, hem de evinizden kimyasalları uzaklaştırmış olacaksınız. Evde sıvı sabun yapımı aynı zamanda çocuklar ile yapılabilecek bir aktivite olduğu için tercih edilebilir. Sabun demişken, doğal sabunların mucizevi etkilerine tanık olabileceğiniz keçi sütü sabununu da mutlaka incelemelisiniz.

Kendin yap projeleri ile ilgileniyorsanız ise kesinlikle Do it yourself köşemize bir bakmalısınız. Burada çokça fikir sizi bekliyor.

www.herseyecevap.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir