Siyah Zeytin Yapımı, Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır? – Zeytin Hakkında Her Şey

Siyah zeytin yapımı hem kolay hem de son zamanlarda çok ünlü olan bir olay. Siyah zeytin nasıl yapılır sorusu kadar çok akla gelen bir konu ise yeşil zeytin yapımı. Kısacası evde kendi zeytinimizi hazırlamak çok zevkli ve keyifli bir iş olduğu için siyah zeytin nasıl kurulur ya da yeşil zeytin nasıl yapılır çok merak ediyoruz. Siyah zeytinin yanı sıra yeşil zeytin nasıl kurulur sorusu da akıl kurcalayıcıdır. Kasım ayının sonuna doğru karşılaştığımız bu konuya şimdi yakından bakalım ve birlikte zeytin salamurası nasıl yapılır öğrenelim. Ayrıca sele zeytin nasıl yapılır merak edenler de buraya… Zeytin dosyasını açıyoruz desek daha doğru olacak. Sele siyah zeytin nasıl yapılır sorusunun cevabı ile başlıyoruz şimdi.

Siyah Zeytin Yapımı

Siyah zeytin yapımı son zamanlarda sağlıklı beslenmek isteyenlerin ilgi alanı içerisinde yer alıyor. Çünkü artık tıpkı geçmişte olduğu gibi her türlü besinimizi evde kendimiz hazırlamak istiyoruz. Böylece ailemize içinde ne olduğunu bildiğimiz yiyecekleri yedirmek istiyoruz. Bu kapsamda siyah zeytin nasıl yapılır sorusu akıllara geliyor. Siyah zeytin nasıl kurulur diye soranların, yeşil zeytin yapımı nasıldır diye soranların gittikçe arttığı günümüzde şimdi temel tekniklerden bahsedelim size. Siyah zeytin yapımı temelde iki farklı şekilde gerçekleşir. Biri salamura biri de sele zeytin olarak bilinen zeytin yapma teknikleri, son derece kolaydır ve evde rahatlıkla yapılabilir. Kasım ayı itibariyle pazarlarda rahatlıkla bulabileceğiniz ya da doğrudan ağaçlarınızdan toplayabileceğiniz zeytinleri bu iki şekilde de hazırlayabilirsiniz.

Zeytin salamurası nasıl yapılır?

Siyah zeytin yapımında en çok tercih edilen yöntemlerden biridir Salamura. Evde kendi zeytinini kendi kurmak isteyenlerin de en çok dile getirdiği soru zeytin salamurası nasıl yapılır oluyor. Son derece kolay bir şekilde siyah zeytin nasıl kurulur öğrenebilirsiniz. Siyah zeytin yapımı şimdi anlatacağımız kadar kolay. Salamura zeytin için öncelikle zeytinlerinizi ayırmalı, ezilmiş, çürümüş, hoş olmayanları ayırmalısınız. Daha sonra kalanları da 1 kg zeytin için 1 lt su ile birleştiriyoruz. Üzerine 2 yemek kaşığı kadar kaya tuzu ekliyor ve 1 tatlı kaşığı kadar da limon tuzu ekliyoruz. Dilerseniz çizme zeytin olması için kurma işlemi öncesinde zeytinlerinizi küçük bir bıçak ya da özel aparatlar yardımı ile çizebilirsiniz de. Zeytinlerinizi koyduğunuz şişelerin kapağını da kapattıktan sonra güneş görmeyen serin bir yerde 1 ay boyunca dinlendirmeniz yeterli. Zeytin salamurası nasıl yapılır; işte bu kadar kolay bir şekilde yapılabilir. Sadece 1 ay sonra zeytinleriniz hazır olacaktır ve afiyetle yiyebilirsiniz. Bunun yanı sıra kendi zeytinini yapmak isteyenler için önem taşıyan bir konu daha var. Sele siyah zeytin nasıl yapılır? İşte şimdi de merak edenler için bu sorunun cevabını verelim.

siyah zeytin yapımı, siyah zeytin nasıl kurulur, yeşil zeytin nasıl yapılır, sele zeytin nasıl yapılır
Siyah zeytin yapımı, siyah zeytin nasıl yapılır, yeşil zeytin yapımı, zeytin salamurası nasıl yapılır

Sele zeytin nasıl yapılır?

Sele zeytin nasıl yapılır, püf noktaları nelerdir gibi sorularınızın cevabı gerçekten çok basit. Çünkü bu zeytini yapmak çok kolay… Sele zeytin yapımında olgunlaşan zeytinleri toplayarak işe başlayabilirsiniz. Ardından zeytinleri yıkayıp kaya tuzu ile birlikte sepet ya da çuvallara doldurmalısınız. Eğer zeytininizi çuvalda kuruyorsanız 5 – 6 günde bir çuvalı sallayarak tuzunun karışmasını ve zeytinlerin acı suyunun atılmasını sağlamalısınız. Sepet tercih edenlerin ise haftada bir zeytinleri başka bir kaba aktarması gerekmektedir. Sele siyah zeytin nasıl yapılır; bu kadar kolay bir şekilde yapılabilir ve ortalama 3 – 4 hafta sonra ise zeytinleriniz yenilebilecek lezzete ulaşır. Bu süreçte sürekli zeytinlerin acı suyu atılacaktır. Eğer aynı şekilde şişe gibi kapalı kapalı kaplarda kurarsanız, acı suyu içinde kalacağı için lezzeti farklı olacaktır. Tuz oranı ise salamura zeytin kurulumu ile aynı şekilde olacak. Yani 1 kg zeytin için 2 yemek kaşığı kadar kaya tuzu yeterli olacaktır. Sele zeytin nasıl yapılır öğrendiğimize göre biraz da yeşil zeytin yapımı konusuna bakalım. Biliyoruz ki pek çok kişi yeşil zeytin nasıl yapılır merak ediyor.

siyah zeytin yapımı, siyah zeytin nasıl kurulur, yeşil zeytin nasıl yapılır, sele zeytin nasıl yapılır
siyah zeytin yapımı, siyah zeytin nasıl yapılır, yeşil zeytin yapımı, zeytin salamurası nasıl yapılır

Yeşil Zeytin Yapımı

Siyah zeytin nasıl yapılır diye soranlardan çok daha fazlası yeşil zeytin nasıl yapılır merak ediyor. Çünkü yeşil zeytinin de oldukça fazla seveni var. Üstelik bu lezzeti evde yapabilecek olmamız adeta bir lüks. Ailenize siz de içinde ne olduğunu bildiğiniz yiyecekler yedirmeyi seviyorsanız, kesinlikle kendi yeşil zeytininizi kurmalısınız. Yeşil zeytin nasıl kurulur diyorsanız ise en az siyah zeytin kadar kolay olduğunu bilmelisiniz. Aynı yolu izleyerek yeşil zeytinden çizik zeytin kurabilirsiniz. Yeşil zeytin nasıl kurulur sorunuzun birinci cevabı bu olacaktır. Lezzetli bir salamura zeytin kurabilir ve afiyetle tüketebilirsiniz. Ki zaten yeşil zeytin de salamura olarak nefis oluyor. Yeşil zeytin nasıl kurulur diye soranlara en çok önerilen, en çok olumlu dönüş alınan ve de hala en çok tercih edilen tarif budur. Bunun dışında maceraperest denemeler için ise bir şey söyleyemiyoruz. Eğer garanticiyseniz, risk almayarak siz de bu yöntemi deneyebilirsiniz. Yeşil zeytin nasıl yapılır sorunuzun cevabı işte bu kadar basit.

Kahvaltıların olmazsa olmazı, atıştırmalıkların lezzetli ortağı olan yeşil zeytin, sandviçlerin de harika bir tamamlayıcısıdır ve en doğalından kendi zeytininizi yapmak sandığınızdan çok daha kolay. Yeşil zeytin nasıl kurulur sorunuzun cevabı gerçekten de hiç korkunç değil. Sadece sezonu geldiğinde zeytin satın alarak denemeniz yeterli. Sonrasında çok daha fazlasını kuracak ve sevdikleriniz ile paylaşmak isteyeceksiniz. Yeşil zeytin nasıl yapılır diye soranlara da en güzel cevabı siz vereceksiniz.Zeytin kurmak gerçekten çok kolay

Evde zeytin kurmak, sirke yapmak, reçeller ve marmelatlar yapmak geçmişte birer zorunluluk gibiydi. Sonra tüketim çılgınlığı bizi esir aldı ve her şeyi marketlerden hazır alarak tüketmeye başladık. Oysa bugün yeniden farkına varmaya başladık ki, en sağlıklısı ve en lezzetlisi bizim mutfağımızdan çıkıyor. İşte bu yüzden siyah zeytin nasıl yapılır sorusu sık sık gündeme geliyor. Her gün onlarca kadın bu sorunun cevabını arıyor çünkü çocuklarına kendi zeytinini yedirmek istiyor. Ayrıca yeşil zeytin yapımı da en az siyah zeytin kadar merak ediliyor. Aynı zorluk seviyesinde olmaları ise harika! Siyah zeytin nasıl kurulur öğrendikten sonra bir de yeşil zeytin yapımını deneyebilirsiniz. Siyah zeytin yapımı bugün gençlerin de en az belli bir yaşın üzerinde olan yetişkinler kadar dikkatini çekiyor. Çünkü konu aslında sağlıklı beslenme konusu. Siyah zeytin nasıl yapılır diye soranların sayısının gün geçtikçe arttığı bu zamanlarda herkesin sağlığına önem vermeye başlamış olması harika bir durum. Ayrıca unutmamak gerek ki siyah zeytin nasıl kurulur sorusunun cevabını öğrenip deneyenler gerçekten de önemli bir meziyet kazanmış oluyorlar.

Siyah zeytin yapımına dair son olarak söyleyeceklerimiz ise zeytin dönemini kaçırmamanız ile ilgili… Kasımın ikinci yarısı zeytin kurma dönemidir ve bu süreçte çarşı pazarda zeytin bulabilirsiniz. Siyah zeytin yapımı da çok basit bir süreç olduğu için aldığınız zeytinleri hızla hazırlayabilirsiniz. Bu durumda da Aralık ayının sonu itibariyle zeytinlerinizi tüketmeye başlayabilirsiniz. Siyah zeytin yapımı ile ilgili unutulmaması gereken son detay ise yaralı ya da çürük olanların ayrılması gerektiğidir. Bu tür zeytinler, diğerlerinin lezzetini bozabilir. Siyah zeytin yapımının yanı sıra daha pek çok ilgi çekici konu için siz de sağlık ve güzellik köşemizi ziyaret edebilir ya da yeme içme bölümünde gezinebilirsiniz.

www.herseyecevap.com

Siyah Zeytin Yapımı, Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır? – Zeytin Hakkında Her Şey” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir