Sofya Keşfi Devam Ediyor

Sofya ile ilgili detaylı bir yazı serisi hazırlıyoruz. İlkinde önemli gezi duraklarını paylaşmıştır. Tarihsel yapılar, bazı müzeler… Genel olarak şehir merkezinde ilgi çekecek yerler… Eğer müze ziyaretinden hoşlanıyorsanız tabi daha pek çok adres sıralanabilir. Açıkçası biz müzeleri biraz kısıtlı tuttuk, çünkü bir Londra değil ki sürekli müze gezin. Sofya müzeleri ile ünlü bir şehir değil. Her neyse Sofya’ya dair daha farklı bilgiler vermek istiyoruz şimdi.

Sofya, Sofya şehri, Sofia, Bulgaristan Sofya, Sofya Bulgaristan, Sofya Üniversitesi, Sofya Gezilecek Yerler, Sofya Gezisi, Sofya'da alışveriş, Sofya'da, Sofya'yı, Sofya'nın, Sofya'dan

Klasik bir Sofya gezisinden fazlasını isteyenler için bazı adresleri sıraladık. Önceki Sofya yazımızı okuduktan sonra buradan devam etmeniz ya da bunu bitirdikten sonra ona göz atmanız, daha iyi bir gezi planı yapmanızı sağlayabilir. Linke tıklayarak ilgili içeriğe ulaşabilirsiniz. Diğer taraftan Sofya’da sokak satıcılarının sattığı, belki restoranlarda da karşınıza çıkabilecek olan Peçena Tikva yani kabak tatlısını da deneyebilirsiniz. Denemeseniz bile evde yapıp tadına varabilirsiniz. Nasıl mı? Tabi ki sizin için tarifini paylaştık. Hemen şurada Peçena Tikva tarifimiz…

1 – Studentski Grad

Yani öğrenci şehri… Sofya’da gece hayatı ünlüdür ve oldukça iyi klüpler var. Bunların da büyük bölümü bu bölgede yer alıyor. Studetski Grad’ta iyi oteller de var üstelik. Yani burada konaklayıp mekânları keşfedebilirsiniz. Eğer siz de bizim gibi gittiği şehirde market gezmeyi sevenlerdenseniz, burada Alman marketleri olan Lidl ve Kaufland ilginizi çekebilir. Ayrıca gençlerin olduğu her yer zaten eğlenceli değil midir? Sofya’nın genç nüfusunun toplandığı bu bölge, her hali ile keyifli ve eğlenceli.

2 – Kopitoto

Kopitoto, Vitoşa dağının eteklerinde yer alan bir seyir noktası. Hem Vitaşo havası alayım, hem de çok yol gitmeyeyim diyorsanız, şehirden çok uzaklaşmadan, kendinizi yemyeşil bir cennetin içinde bulabilirsiniz. Tabi bu gezi için araç kiralamanız gerekecektir. Taksi kesinlikle bir seçenek olmamalı. Taksiciler bu şehirde hiç güvenilmemesi gereken kişiler. Sofya’da zorunlu olmadıkça taksiye binilmez. Bu dipnotu da verdikten sonra Kopitoto’dan söz etmeye devam edelim. Bu seyir noktasına ilerlerken, dağ yolunda büyüleyici manzaralar görebilirsiniz. Beyaz çeşme yani Byalata cheshma yol üzerinde göreceklerinizden. Devamında Museum of Bears yolunuzun üstünde olacak. Sonrasında Kopitoto’ya ulaşabilirsiniz. Navigasyon size bu yolculukta yardımcı olabilir. Yakınlardaki diğer Sofya gizli hazineleri ise Boyana Şelalesi, Altın köprüler olarak işaretlenmiş olan yerler olabilir. Müsait zamanınıza göre seyahat planı çizebilirsiniz.

3 – Yuzhen (Yujen) Park ya da South Park

Tüm bu isimler ile anılan park, şehrin en büyük parkı. Pek çok farklı giriş ve çıkış noktası var. Yine bu durumda Navigasyondan faydalanmak en doğrusu. Yürüyüş yapmak için, keyifli bir gün geçirmek için, hatta şöyle küçük çaplı bir piknik için tercih edilebilir. Bisikletle dolaşması son derece keyifli olacaktır. Sofya’da park denilince ilk akla gelen ve en önemli noktalardan biridir burası. Öyle güzel manzaralar sizi bekliyor ki, şaşıracaksınız. Doğallığı hiç bozulmamız bazı yerler, bu ağaçlar kaç yaşında diye düşünmenize sebep olabilir… Sofya’da kesinlikle görülmesi gereken bir yer burası.

4 – Mall İliyantsi

Burası tam anlamı ile bir Çin pazarı. Çokça uzak doğulu var, çokça uzak doğudan gelmiş mal satıyorlar. Önceleri bir Pazar formundayken, şimdi büyük bir bina ile alışveriş merkezine dönüştü. Toptan mal almak isteyenlerin uğrak noktası olduğu gibi, bireysel olarak alışveriş için de gidebiliyorsunuz. Çok kaliteli bir şey beklemeyin ama kalitesiz uzak doğu mallarını burada bulabilirsiniz. Bu bilgiye neden verdik şuan biz de bilmiyoruz. 😀 Gidin görün kendinize karar verin. Gerçi son yıllarda kaliteli ürünlerin de satıldığını gördük. Tramvay ile ulaşım sağlanabiliyor. Sofya’nın Çin pazarını burada bulabilirsiniz… Ayrıca Bulgaristan’a gelince alışveriş yapmanın da belli püf noktaları var. Alınması mantıklı olacak şeyleri sizler için listeledik. Linklerden ulaşabilirsiniz…

Bulgaristan’da Alışveriş – 1

Bulgaristan’da Alışveriş – 2

5 – Kartal Köprü ve Yanında Borisova Parkı

Kartal köprü yani Eagle Bridge yani Orlov Most, Diyarbakır ile ilişkilendirilen Kartal heykelleri ile süslü. Sofya’daki bu heykellerin, Diyarbakır’da hapsedilen Bulgarların geri dönüşü adına yapıldığı iddia ediliyor. Köprünün hemen karşısında ise Borisova Parkı var ve çok güzel. İçinde göletler olan, çokça mekân ve heykeller olan park, sürekli kalabalık ama zaman geçirmesi keyifli bir yer. Hele de yaz akşamları, son derece eğlenceli oluyor. Buradan zaman geçirmekten keyif alabilirsiniz. Kış aylarında ise burada bulunan göl buz pateni pistine dönüşüyor. Ünlü Vasil Levski Stadyumu da yine burada yer alıyor.

Eğer yazımızın öncesini okumadıysanız, sizi Sofya’da benzersiz bir gezintiye çıkaracak olan Sofya gezisi yazımıza davet ediyoruz. Sofya gezinizi yerlisinden öneriler ile planlamanız elbette ki benzersiz bir deneyim yaşamanızı sağlayacaktır. Bu sebeple mutlaka ilgili yazımıza göz atmalısınız. Linkini hemen şuraya iliştiriyoruz.

Sofya Gezilecek Yerler ve Bir Gezginin Merak Edeceği Her Şey

www.herseyecevap.com

Sofya Keşfi Devam Ediyor” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir