Tehlikeli Ev Bitkileri

Tehlikeli ev bitkileri deyince biraz korkunç görünüyor ama aslında pek de abartmıyoruz. Bazı bitkiler evimiz için korkutucu olabilir. Biraz dikkat etmek ya da evimizde bulundurmamak en iyisi… Belki bazılarınızın gözüne çarpmıştır, evinizde tercih edebileceğiniz bitkilere, salon çiçeklerine yer vermiştik daha önce. Bazı bitkilerin ise nem alma özelliği olduğundan evimizde yer vermemiz gerektiğinden söz etmiştik “Nemi alan bitkiler” yazımızda. Siz de evinizde bitkilere yer vermeyi seviyorsanız, bu yazılardan ilham alabilirsiniz. Ancak tüm bunların yanı sıra tehlikeli ev bitkilerini de öğrenmeli ve bu konuda bilinçli olmalısınız.

Tehlikeli ev bitkileri, Tehlikeli bitkiler, Tehlikeli çiçekler, Zehirli çiçekler, Zehirli ev bitkileri, Zehirli bitkiler, Zehirli çiçek türleri, Zararlı bitkiler, Zararlı çiçekler
Tehlikeli ev bitkileri, Tehlikeli bitkiler, Tehlikeli çiçekler, Zehirli çiçekler, Zehirli ev bitkileri, Zehirli bitkiler, Zehirli çiçek türleri, Zararlı bitkiler, Zararlı çiçekler

Tehlikeli ev bitkilerini öğrenelim

1 – Zakkum

Güzel görünümüne karşın zehirli olabilen ve çeşitli zehirlenme vakalarında karşımıza çıkan Zakkum, özellikle çocuklu evlerde bulunmaması gereken bir bitkidir. Bu yüzden de tehlikeli ev bitkileri arasında yer alıyor.

2 – Sümbül

Şaşırdığınızı biliyoruz. Ancak biz yetişkinler için sorun olmasa da, çocuklar için bir tehlike sebebi olabilir sümbüller. Çünkü sümbül, ağız ile temas ettiğinde zehirlenmelere sebep olabilmektedir. Bu yüzden de çocuklarınız varsa, evinizde sümbüle yer vermemelisiniz ve bu çiçeklerin tehlikeli ev bitkileri, hatta zehirli ev bitkileri olarak adlandırıldığını bilmelisiniz. Zehirli çiçekleri biliyor olmak, evimiz için bitki seçerken daha dikkatli olmamızı sağlayacaktır.

3 – Nergis

Nergis, tıpkı sümbül gibi zehirlenmelere sebep olabilecek bir bitkidir. Tehlikeli ev bitkilerinden biri olarak adlandırılması boşuna değil. Eğer ağız ile temas ederse, ishal, kusma ve mide ağrısı gibi şikâyetleri beraberinde getirir. Bu yüzden de dikkatli olmak ve zehirli çiçeklerden uzak durmak gerekiyor.

4 – Ortanca

Muhteşem bir görünüme sahip olan ve evlerimizi, balkonlarımızı ve bahçelerimizi renklendiren, süsleyen Ortanca, zehirli çiçekler kategorisinde yer alıyor. Bu yüzden de tehlikeli ev bitkilerinden biri olduğunu unutmamamız gerek. Eğer ağız ile temas ederse, çiçeğin zehri ishal, uyuşukluk, mide krampları ve hatta çok daha ileri gidilirse komaya kadar çeşitli olumsuzluklara sebep olabilir.

Bitkilerin muhteşem dünyası ile tanışmak, toprağa dokunmak ve doğa ile haşır neşir olmak harika bir duygu. Bu duyguyu yaşamanız için hiçbir engel yok. Ancak çiçekler söz konusu olduğunda biraz dikkatli olmak gerekiyor. Tabi bir de çocuklarımızı bu konuda bilgilendirmemiz ve onları zehirli çiçekler ve tehlikeli ev bitkilerine karşı korumamız gerekiyor. Siz de doğa ve bahçecilik ile ilgileniyorsanız Mart ayında ekilebilecek sebzeler yazımıza göz atabilirsiniz. Keyifle okuyacağınızdan eminiz. Yaşama ve seyahate dair daha fazla içerik için ise sizi hemen şöyle Yaşam – Seyahat köşemize doğru alalım. Keyifli okumalar…

www.herseyecevap.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir