Turp Yaprakları Yenir mi? – Turp yaprağının faydaları

Turp yapraklarını pek çok kişi atıyor. Bunun sebebi çoğu zaman değerini bilmememizden… Oysa kırmızı turp yaprakları inanılmaz faydalı. Yani şifa kaynağı turp yapraklarını, bilinçsizce çöpe gönderiyor ve sağlıklı beslendiğimizi düşünüyoruz. Aynı hatayı brokoli saplarında da yapıyoruz mesela. Siz de brokoli saplarını çöpe atanlardansanız, hemen brokoli sapının faydaları adlı yazımıza göz atmalısınız. Şimdi ise turp yapraklarının faydalarına bir göz atalım.

Turp yaprağı, Turp yaprakları, Turp yaprağı yemeği, Turp yaprağı nasıl yenir, Turp yaprağı yenir mi, Turp yaprağı salatası, Turp yaprağı faydaları, Turp yaprağından neler yapılır
Turp yaprağı, Turp yaprakları, Turp yaprağı yemeği, Turp yaprağı nasıl yenir, Turp yaprağı yenir mi, Turp yaprağı salatası, Turp yaprağı faydaları, Turp yaprağından neler yapılır

Turp yaprakları, sağlıklı beslenme konusunun önemli bir parçasıdır. Bu konunun detaylarını ise ilgili yazımızdan öğrenebilirsiniz. Sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam yazımıza göz atabilirsiniz. Üstelik besinlerin farklı şekillerde hazırlanması, alışık olduğumuzun dışında kısımlarının yenmesi, bizi çok da şaşırtmamalı. Mesela Limon Konservesi denediniz mi hiç ya da Erguvan reçeli… Bir de zerdeçallı ekmek var ki, nefis bir lezzet. Tüm bu konulara dair detayları, ilgili yazılarımızdan öğrenebilirsiniz. Linklere tıklamanız yeterli…

Turp Yaprağı Faydaları

Turp yaprağının faydaları neredeyse turpun kendisinden daha fazla deniyor ve pek çok önemli vitamin ve minerali içeriyor. Bu yüzden de hem kahvaltılarda, hem salatalarda, hem de yemeklerde kullanılmalı ve kesinlikle çöpe gitmemeli. İşte turp yaprağının faydaları

 • Turp yaprakları yüksek oranda C vitamini içerir ve hatta turpun kendisinden daha fazla C vitamini içermektedir.
 • B6 vitamini, magnezyum, fosfor, demir, kalsiyum, A vitamini, potasyum ve folik asit içermektedir.
 • Antioksidan özelliği ile cilt bakımına katkıda bulunmaktadır. Antioksidan özellikli besinler tükettiğinizde cildinizin de daha genç ve canlı göründüğünü fark edersiniz.
 • Turp yaprağının yüksek oranda lif içeriyor olması, kabızlık sorununa da katkı sağlamaktadır.
 • C vitamini ve lif içeriği ise turp yaprağının kan basıncını ve kolesterolü düşürmesini sağlamaktadır. Hatta turp yaprakları bağırsakların besin alımını artırabilmektedir. Bağırsakların bağışıklığını artırabilmektedir.


 • Sadece bağırsaklarınızın değil tüm vücudunuzun bağışıklığını turp yaprakları ile artırabilirsiniz.
 • Turp yaprakları, enfeksiyonlara ve hatta diğer yabancı maddelere karşı vücudunuzu koruyacaktır.
 • Turp yapraklarının genel kolesterol değerlerini düşürüyor olması, kalp krizi ve felç risklerinin de azalması anlamına gelmektedir.
 • Karaciğer sağlığına da önemli etkileri olan turp yaprakları, idrara çıkma konusunda fayda sağlamaktadır ve karaciğer fonksiyonlarını iyileştirmektedir. Vücudunuzu detoksifiye etmesi de bu anlamda önemli bir faydasıdır.
 • Turp yaprakları, kandaki toksinlerin atılması konusunda çok önemli bir fayda göstermektedir ve sırf bu özelliği sebebi ile dahi tüketilmesi gerekir.
 • İçeriğindeki lifler, insülin ve glukoz salınımını düzenleyebilir. Bu sebeple de diyabetik hastalar da rahatlıkla tüketebilir.
 • Son olarak ise doygunluk hissi veriyor olması sebebi ile kilo vermek isteyenlerin rahatlıkla tüketebileceği bir besindir. Ayrıca kalorisinin de düşük olması sayesinde turp yaprakları kilo verme konusunda destekleyicidir.

Turp yaprağının faydaları böylesine çokken, turpları alıp yapraklarını atmak gerçekten çok yersiz… Siz de hem turpa hem de yapraklarına mutfağınızda yer vermelisiniz. Turp yaprağının faydalarını da öğrendiğimize göre sırada turp yaprağı yemekleri var. Turp yaprağı yemeği nasıl yapılır, salatası nasıl yapılır hep birlikte öğrenelim… Sağlığa dair daha fazla içerik için sağlık – güzellik köşemize göz atabilir, yemek tarifleri için de yeme – içme kategorimize bakabilirsiniz.

www.herseyecevap.comTurp Yaprakları Yenir mi? – Turp yaprağının faydaları” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir