Victorian Dekorasyon – Dekorasyonda Victorian Esintiler

Victorian dekorasyona sahip bir eve ne dersiniz? Güzel bir ev, göze hitap eden bir oda, gönlümüzü ferahlatan bir çalışma alanı ya da kahve keyfimize hitap edecek bir cafe… Her birinde dekorasyon çok önemli… Çünkü insan gözü güzel görüntüler görmek ister, güzel bir manzara karşısında büyülenir, güzel bir evde kendini huzurlu hisseder. Bu yüzden de dekorasyon insan yaşamında büyük bir önem taşır. Dekorasyona meraklıysanız, sizin de ilginizi çekmiş olabilecek olan Victorian tarzdan bahsedeceğiz şimdi. Büyüleyici, göz alıcı, insanın ruhunu okşayan bir dekorasyon tarzı; Victorian… Bunun öncesinde ise kış dekorasyon tüyoları yazımıza bakabilir, bu bilgilerden faydalanabilirsiniz ya da dilerseniz Rustik dekorasyon ile tanışabilirsiniz. Dekorasyona dair çokça içeriği Yaşam – Seyahat köşemizde bulabilirsiniz. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan hemen Victorian dekorasyondan bahsedelim…

Victorian, Victorian dekorasyon, Victorian tarz, Victorian decoration, Dekorasyon önerileri, Kraliyet dekorasyonu, İngiliz dekorasyon tarzı
Victorian, Victorian dekorasyon, Victorian tarz, Victorian decoration, Dekorasyon önerileri, Kraliyet dekorasyonu, İngiliz dekorasyon tarzı

Victorian Dekorasyon

Victorian dekorasyon aslına bakarsanız İngiliz kültürünün bir mirasıdır. Geçmişten gelen bu kültür, bugün hala dekorasyonda dünyanın farklı yerlerinde severek uygulanıyor. Peki, evinde Victorian rüzgârlar estirmek isteyenlerin dikkat etmesi gerekenler nelerdir? Belli kurallar maddeler var diyebiliriz. Çok paralar harcamadan dahi bu tarzı yakalamanız mümkün. Yeter ki detayları doğru anlayıp uygulayabilin.

1 – Ahşap mobilyalar, Victorian tarzın en büyük zenginliğidir. Gerçek ahşap ve hatta gül ağacından yapılmış kaliteli mobilyalar, muhteşem tasarımları ve estetik detayları ile göz kamaştırır ve bu dekorasyon tarzında en önemli parçalardır. Böylesine gösterişli ve kaliteli bir mobilyaya sahip olmak günümüzde oldukça büyük bütçeleri gerekli kılabilir belki ama siz bunun için daha basit yol izleyebilir ve kendi yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz. Antikacı ya da eskicileri dolaşarak gözünüze iyi bir mobilya kestirebilir ve iyi bir pazarlık ile uygun fiyatlara satın alabilirsiniz. Evinizde elinden tamir işleri gelen biri varsa ne ala, küçük tamirlerini de yaptırabilirsiniz. Sonrasında ise gerekli noktalarına zımpara yapıp, bir de cila çektiniz mi, harika bir Victorian mobilyaya sahip olacaksınız. Yani fotoğraflardaki harika ahşap Victorian mobilyalara ulaşmak o kadar da zor değil. Mobilya dönüşümleri bu konuda size ilham olabilir.

2 – Altın varaklar, Victorian dekorasyonun olmazsa olmazdır. Özellikle de devasa aynalar bu çerçeveler ile süslenir. Parlak bir altın görünümünden ziyade daha vintage bir görünüm yakalamayı tercih etmenizi önereceğiz. Çünkü bu şekilde daha yaşanmışlığı olan bir ev elde etmiş olacaksınız. Daha sıcak bir görünüm ortaya çıkacak. Sanırım artık hepimiz mağaza vitrini gibi evlere sahip olmanın ne kadar gereksiz ve anlamsız olduğunu kavradık. Bırakın da sıcacık ve samimi bir eviniz olsun. Bu yüzden altın varaklı çerçevelerde de bunu yakalayın. Victorian dekorasyonda bahsettiğimiz bu oymalı çerçeveler her zaman gold ve benzeri renklerde olmuyor. Günümüzde siyah, beyaz ya da gri gibi renklerin de tercih edildiğini görüyoruz ve harika görünüyor.

3 – Kadife kumaşlar, evinizin sıcaklığını etkileyecek önemli bir unsur. Perdelerden koltuklara, kırlentlere ve hatta sandalye, puf gibi mobilyalara kadar her noktada kadife kumaşlara yer ayırabilirsiniz. Bu görünüm oldukça hoş olacaktır. Victorian dekorasyona özel bazı desenleri ve İngiliz esintilerini de yine bu tarz noktalarda tercih edebilirsiniz.4 – Bolca tablo gerek şimdi evinize… Sanat eserleri ile eviniz adeta bir müzeye dönüşecek, her köşesi ayrı bir değeri ifade edecek. Victorian dekorasyonun önemli detaylarından biri olan tablolar, kendi el emeğiniz de olabilir, yine antikacılardan da faydalanabilirsiniz ya da güzel sanatlar öğrencilerinin çalışmalarını satın alabilirsiniz. Hem onlara da destek olmuş olursunuz.

5 – Güller ise evinizin en önemli süsü olacak, pozitif enerji yayacaktır. Bolca şöyle katmerli katmerli büyük gül alarak vazoları doldurabilir ve evinizin her köşesinde bunlara yer açabilirsiniz. Hem evinizin havasını değiştirecek, pozitif enerji yayacak hem de mobilyalarınız ile bir bütünlük yakalayarak Victorian dekorasyonu tamamlayacaktır.

6 – Victorian dekorasyonun önemli bir parçası olan avizeyi unutmamak gerek. Mutlaka hafif vintage ve klasik detayları olan bir avize olmalı. Hatta en önemli noktası ise kollu avize olması… Dilerseniz şaşalı, gösterişli ve tavan yüksekliğinize uygun olarak devasa bir avize tercih edebilirsiniz, dilerseniz de küçük, sade ama kollu bir avize tercih edebilirsiniz. Bu noktada da altın, bronz ve bakır renkleri tercihiniz olabilir. Victorian dekorasyonda bu tür avizeler olmazsa olmazdır.

7 – Victorian dekorasyon ile ilgili olmazsa olmaz bir detay ise kartonpiyerler… Evet, bir dönem evimizin her yanını sardı, daha sonra hoşumuza gitmedi ve tamamını söküp attık ama şimdi yeniden çok moda, hem bu sefer daha da fazlasını seviyoruz. Sadece tavanda köşelerde değil, avize etrafında da, duvarların tamamında da kartonpiyere yer açıyoruz. Duvarları eşit parçalara bölen, tablolarımızı çerçeveleyen kartonpiyerleri siz de tercih edebilirsiniz. Neyse ki artık bunlara sahip olmak çok daha kolay… Yapı marketlerden alacağınız köpük kartonpiyerleri duvarlarınıza yapıştırıp boyayarak kendi kartonpiyerinizi kendiniz yapabiliyorsunuz.8 – Geldik son noktaya… Victorian dekorasyonun en can alıcı noktasına; şömine… Şömine evinizin sıcaklığını ifade edecektir. Bu yüzden de gerçek bir şömine olmasa dahi, şömine görünümlü bir köşe yaparak, evinizde sıcak Victorian esintileri yaşatabilirsiniz. Bu noktada belki biraz profesyonel yardıma ihtiyacınız olabilir…

Victorian dekorasyonu evinizde uygulamak için yukarıda sıraladığımız belli başlı püf noktalara dikkat etmeniz yeterli. Minimalist dekorasyon gibi az ve kullanışlı eşya vurgusunun yapıldığı tarzların revaçta olduğu bu dönemde, yine de kıymetli eşyaların sıcaklığını arayanlar olabilir. Bu yüzden bu tarzı kendi yorumunuz ile birlikte evinizde uygulayabilir ve Victorian dekorasyon ile bambaşka bir eve sahip olabilirsiniz. Dekorasyona dair pek çok içerik için sizi şimdi hemen Yaşam – Seyahat kategorimize alalım.

Evinizin güzelliği sizin güzelliğiniz…

www.herseyecevap.comBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir