Vinetka (Vignette) Nedir, Nasıl Alınır?

Vinetka, Bulgaristan’a seyahat edecek olanların çokça duyduğu bir kelime… Hele de kendi aracınız ile seyahat edecekseniz, Vinetka yani Vignette almanız şart. Peki, Vinetka nedir? Oto yol geçiş ücreti ve vergilerini kapsayan bir tür fiyatlandırma şekli olarak tanımlanabilir. Eğer kendi aracınız ile Bulgaristan yollarında seyahat edecekseniz, aracınız için bu vergiyi ödemiş ve Vignette satın almış olmanız gerekiyor. Vinetka 2020 yılında yenilenmiş bir şekilde karşımıza çıkıyor ve online olarak satın alma imkanına da ulaşabiliyoruz. Vinetka kontrol edilen ve yolda trafik polisinin sizi durdurup sorabileceği bir zorunluluk olduğundan, mutlaka Vinetka satın almış olmanız gerekiyor.

BGTOLL, vinetka, vignette, vinetka sekilleri, vinetka nereden alınır, vinetka nasıl alınır, vignette satın al, bulgaristan seyahati, arabayla bulgaristana gitmek
BGTOLL, vinetka, vignette, vinetka sekilleri, vinetka nereden alınır, vinetka nasıl alınır, vignette satın al, bulgaristan seyahati, arabayla bulgaristana gitmek

Vinetka nereden alınır?

Vientka nereden alınır sorusunun cevabı geçmişte biraz karışıktı ve zordu. Ancak günümüzde internet üzerinden kolayca satın alınabiliyor. BGTOLL.BG adresi üzerinden kolayca vignette satın alabilirsiniz. Sitenin Türkçe, İngilizce, Almanca gibi pek çok farklı dil seçeneği olduğu için de işimiz daha kolaylaşıyor. Vinetka sekilleri ise aracın türüne ve seyahat süresine göre değişiyor. Aracınızın büyüklüğüne göre farklı tür satın almanız gerekiyor ve seyahat edeceğiniz tarihler doğrultusunda, haftalık, aylık ya da yıllık gibi farklı süreler için satın alabilirsiniz. Vinetka nasıl alınır diye soranlar için şunu da belirtmemizde fayda var; Bulgaristan sınır kapılarında bulunan satın alma noktalarından satın alabilirsiniz. Ayrıca özellikle Kapı Kule Sınır kapısından geçtikten sonra pek çok benzin istasyonunda da otomatik makinalar üzerinden satın almak mümkün.

Vinetka al ve seyahatini sorunsuz hale getir. Geçmişte sticker şeklince aracın camına yapıştırılan Vinetkalar tarih oldu. 2020 itibariyle online olarak vinetka almanız ve plakanıza tanımlamanız yeterli. Seyahatiniz sırasında yol kenarlarında bekleyen BGTOLL araçlarını görebilirsiniz. Bu araçların üzerindeki kameralar plakanızı okuyarak vinetka sorgulaması yapacaktır. Eğer vinetkanız yoksa ya da plakanız okunaklı değilse, az ilerde bekleyen başka bir BGTOLL aracı sizi durdurarak Vinetkanız var mı diye soracaktır. Online ödemenizin dokümanını göstermeniz ise yeterli olacaktır.

Bulgaristan seyahatine dair daha fazla bilgi için ise diğer yazılarımızı inceleyebilirsiniz. Keyifli bir Bulgaristan gezisi için paylaştığımız seyahat önerilerini dikkate alabilir, sorunsuz bir yolculuk gerçekleştirebilirsiniz.

www.herseyecevap.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir