Vücudumuzu nasıl alkali hale getiririz? – Alkali beslenmenin sırları

Alkali beslenme kavramı son zamanlarda çokça konuşuluyor. Pek çok uzman ise bu yaklaşımın ne kadar doğru ve sağlıklı olduğunu dile getiriyor. Alkali beslenme prensibi ile vücudumuzu alkali hale getiriyoruz. Yani kan dolaşımımızdaki pH seviyesini ideal düzeye getiriyoruz. Vücudumuzun daha sağlıklı ve hatta daha fit olabilmesi için kan dolaşımımızın pH seviyesi 7,365 olmalıdır. Eğer pH düzeyi bu rakamdan yüksek ya da düşük ise çeşitli hastalıklara son derece açık durumdayız demektir. Hatta mevcut pek çok rahatsızlığımızda buna bağlı olarak ortaya çıkmış olabilir ve halen de yaşamımızı sınırlandırıyor olabilir. Peki, nasıl alkali beslenilir ve vücudumuzu nasıl alkali hale getiririz? İşte bu soruların cevabı için okumaya devam edin…

Alkali beslenme, Alkali diyet, Alkali yiyecekler, Glutensiz beslenme, Gluten hassasiyeti, Buğday hassasiyeti, Limonlu su, Limonlu suyun faydaları, Alkali besinler, Alkali yemekler
Alkali beslenme, Alkali diyet, Alkali yiyecekler, Glutensiz beslenme, Gluten hassasiyeti, Buğday hassasiyeti, Limonlu su, Limonlu suyun faydaları, Alkali besinler, Alkali yemekler

Alkali beslenme

  • Alkali beslenmenin en önemli kurallarından biri sebze tüketmektir. Özellikle de brüksel lahanası, brokoli, karnabahar, yeşil ve beyaz lahanadan biri her gün tükettiğimiz sebzeler arasında yer almalıdır. Sebzeler karaciğer detoksifikasyonunu teşvik etmektedir.
  • Vücudumuzu alkali hale getirme konusunda en önemli noktalardan biri olan tuzu unutmamak gerek. Himalaya tuzu alkali beslenme konusunda önemli bir unsurdur. Bu yüzden diğer tuzları mutfağınızdan uzaklaştırıp yerine himalaya tuzunu almalısınız.
  • Limon alkali beslenmenin nemli bir diğer unsurudur. Asitli olmakla birlikte alkalize etme konusunda çok başarılıdır. Özellikle suyunuzu limon dilimleri ile ya da birkaç damla limon damlatarak içerseniz, alkali beslenmiş olursunuz. Vücudumuzu alkali hale getirmenin en pratik yollarından biridir limonlu su. Özellikle Lime olarak bilinen yeşil limonlar daha fazla alkali hale getirme özelliğine sahiptir.
  • Vücudumuzu nasıl alkali hale getiririz sorusunun cevabında üzerinde durmamız gereken konulardan biri de asitli yiyeceklerdir. Bir yandan alkali beslenmeye özen gösterirken, bir yandan da asitli yiyeceklerden uzak durmamız gerekiyor. Peki, nedir bu asitli yiyecekler? Alkol, çay, kahve, doğal olmayan sodalar, süt, peynir, kuru meyve, organik olmayan yumurta ve et. Öncelikle olarak bu yiyecekler uzak durmanız gereken asitli besinlerdir. Asit düzeyinin yüksek olması vücudumuzun toksisite ve çeşitli hastalıklara karşı savaşmasına engel olmaktadır. Bu durumda ise çeşitli hastalıklar kaçınılmaz hale geliyor.

Alkali beslenmenin temeli olan bu maddeler ışığında siz de beslenme şeklinizi değiştirebilir ve kendinizi daha iyi hissetmeye başlayabilirsiniz. Alkali beslenme, daha enerjik hissetmenizi sağlayacaktır. Üstelik bağışıklık sisteminizi de kuvvetlendirecek, daha sağlıklı olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca sağlıklı beslenmeye dair önemli bir konu olan glütensiz beslenme konusuna da bir göz atmalısınız. Herkes için bir gereklilik ya da zorunluluk olmasa da, özellikle glüten hassasiyeti ya da buğday hassasiyeti olan ya da Çölyak hastası olanlar için son derece önemli bir beslenme tarzıdır. Bunun için Glutensiz beslenme yazımız size yol gösterici olabilir. Daha fazla sağlık ve güzellik konusu için ise sizi ilgili kategorimize alalım.

www.herseyecevap.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir