Mart ayında ekilecek sebzeler!

Mart ayı geldiğinde sırayla cemrelerin düşmesi ile birlikte sebze ekimine de başlanır. Bahar ayının ilk sinyallerini almaya başladığımız bu ay içerisinde, çeşitli sebzelerin tohumdan ekimine başlanır. Burada Mart ayında ekilecek sebzeler ile ilgili dikkat edilmesi gereken en önemli nokta da budur. Yani tohumdan ekim… Hazır fidelerin ekilmesi için uygun zaman olmayacaktır. Çünkü Mart ayı içerisinde ani donların, soğukların ve fırtınaların olması muhtemeldir. Bu yüzden de ekilen fideler için kötü bir zamanlama olacak, fideler zarar görecektir. Ancak kapalı alanda, fide üretimi için tohumlarınızı ekmeye başlayabilirsiniz. Tohumların çimlenmesi ve birer fideye dönüşmesi ortalama 10 – 15 gün sürecektir ve Mart ayında ekilecek sebzeler, tarla ve bahçelerdeki yerlerine hazır duruma gelecektir. Şimdi ise hızlıca Mart ayında ekilecek sebzeler nelerdir, hep birlikte görelim.

Mart ayında ekilecek sebzeler, Mart ayında ekilecek meyveler, Mart ayında hangi meyve sebzeler ekilir, Mart ayında ne yetiştirilir, Mart ayı ekim tablosu, Mart ayında hangi tohumlar ekilier
Mart ayında ekilecek sebzeler, Mart ayında ekilecek meyveler, Mart ayında hangi meyve sebzeler ekilir, Mart ayında ne yetiştirilir, Mart ayı ekim tablosu, Mart ayında hangi tohumlar ekilir

Mart ayında ekimi yapılan sebzeler

Mart ayında tohumlarınızı çimlenmek üzere viyollerdeki yerlerine alabilirsiniz. Çimlendirme için sadece viyol kullanılmıyor. Küçük ölçekte ekim dikim yapıyorsanız, evinizde bulabileceğiniz pek çok kabı değerlendirebilirsiniz. Ayran, yoğurt, yumurta ambalajları iyi birer örnek olabilir. Plastik bardakları kullanabilir, gazete kağıtlarından kendi viyollerinizi yapabilirsiniz.Mart ayında ekimi yapılacak sebzelerin başında ise domates ve biber geliyor. Çeşit çeşit domates ve biber için ideal dönemdesiniz. Mart ayında ekimi yapılan sebzeler olan domates ve biberler için tohum araştırmanızı tamamlamış olmalısınız. Diğer taraftan mısır ve kereviz için de doğru zaman olduğunu belirtelim. Bazıları mısır ve kereviz için erken olduğunu düşünebilir. Zaten bu ekim dönemlerinin bölge bölge sıcaklıklara göre değiştiği de unutulmamalıdır. Ancak özellikle Marmara ve Ege bölgeleri için mısır ve kereviz ekimi de bu dönemde yapılabilir. Fasulye, bakla ve bezelye için ise kesinlikle geç kalmamalısınız. Tabi bir de salatalık ve yemeklik kabak. Son olarak ise kavun ve karpuz için de hazırlıklara başlamanız da fayda var. Şimdi Mart ayında ekilecek meyve ve sebzeler için kısa listemize göz atalım ve daha derli toplu bir şekilde bu dönemde edebileceklerimizi görelim. Mart ayının ikinci haftası itibariyle siz de tohumlarınızı toprakla buluşturabilirsiniz.

Mart ayında ekilecek meyve ve sebzeler

 • Domates
 • Biber
 • Salatalık
 • Yemeklik Kabak
 • Mısır
 • Kereviz
 • Fasulye
 • Bezelye
 • Bakla
 • Kavun
 • Karpuz

Siz de bitkiler ve doğaya meraklıysanız, evinizde bir yeşillik olmadan nefes alamadığınızı düşünüyorsanız, bir de ilgili yazılarımıza göz atmalısınız. Nemi ve rutubeti alan bitkiler ile hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz ve daha fazla oksijen üreten ve evimizi güzelleştiren bitkiler ile tanışabilirsiniz. Çokça ilgi çekici içerik için ise Yaşam ve seyahat kategorimizi inceleyebilirsiniz.

www.herseyecevap.comBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir