Marteniçka ne demek?

Marteniçka özellikle bahar aylarında duyduğumuz bir kelime… Bazılarımız zaten biliyordur ama biz bilmeyenler için Marteniçka nedir açıklayalım. Tarihi Paganizme kadar uzanan Marteniçka, Balkan kültürlerine ait bir ritüeldir. Özellikle de Bulgarların çokça önem verdiği Marteniçka geleneği, Bulgaristan göçmeni Türkler ile birlikte ülkemizde de göze çarpmaya başladı. Siz de çevrenizdekilerde kırmızı beyaz ip bileklikler görmüşsünüzdür. Marteniçka anlamı ise iki farklı hikâyeye dayanıyor.

Birincisine göre; hikâye Nuh tufanına dayanıyor. Kara parçasını bulup dönen güvercin, ağzında beyaz bir ip parçası getirmektedir. Ancak güvercin yolda yaralandığı için beyaz ipe kırmızı kan damlamıştır. İkinci hikâyeye göre ise ilk Bulgarlar arasında habercilik yapan kırlangıçlar söz konusudur. Ağzında beyaz bir nesneyi mesaj olarak getiren kırlangıç yaralanmış ve beyaz nesne üzerine kırmızı kan damlamıştır. Mesajı alan kişi, kutsal kabul ederek bu nesneyi koluna takmıştır ve gelenekselleşmiştir. Ancak efsane olarak kabul edebileceğimiz bu hikâyelerin daha çok fazla türünden söz edebiliriz. Dilden dile aktarılmış sayısız hikâye var.

Marteniçka ne demek, Marteniçka bileklik al, Marteniçka satın al, Marteniçka anlamı, Marteniçka hikayesi, Marteniçka ne demek, Marteniçka ipi, Marteniçka nedir, Marteniçka sipariş, Marteniçka bileklik anlamı, Marteniçka renklerinin anlamı, Marteniçka adeti, Marteniçka bilekliği ne zaman çıkarılır
Marteniçka ne demek, Marteniçka bileklik al, Marteniçka satın al, Marteniçka anlamı, Marteniçka hikayesi, Marteniçka ne demek, Marteniçka ipi, Marteniçka nedir, Marteniçka sipariş, Marteniçka bileklik anlamı, Marteniçka renklerinin anlamı, Marteniçka adeti, Marteniçka bilekliği ne zaman çıkarılır

Marteniçka hikâyesi o kadar da önemli değil aslında, uygulamada baharın gelişini kutlama fonksiyonu taşıyor ve bu daha çok ilgi görüyor. Marteniçka adeti, bugün Ocak Şubat aylarında bileğe takılan kırmızı beyaz bilekliklerin, baharın habercisi olan leylekler görüldüğünde bilekten çıkarılarak çiçeklenmiş bir ağaca bağlanmasıdır. Baharda bileğinizde taşıdığınız bilekliği çiçekli yani umut anlamı taşıyan ağaca bağladığınızda, dileğinizi de oraya bırakıyorsunuz. Halk arasındaki bir inanışa göre sonraki yıl ya da bir süre sonra bilekliğiniz bağladığınız yerden kaybolmuşsa, dileğiniz de gerçek olacak demektir. Güzel, insanın içini ısıtan, keyifli bir gelenekten söz ediyoruz kısacası… Marteniçka bilekliği ne zaman çıkarılır sorusuna da böylece cevap vermiş olalım.

Marteniçka Nasıl Yapılır?

Şimdi meraklıları için Marteniçka bileklik alma ya da Marteniçka yapımı hakkında konuşalım. Marteniçka satın al şeklinde Google araması yaptığınızda, karşınıza bazı alternatifler çıkabilir. Bununla birlikte özellikle Bulgaristan gibi Balkan ülkelerine giden tanıdıklarınız varsa onlardan isteyebilirsiniz. Oldukça güzel alternatifler ile karşılaşabilirsiniz. Bu yakınlarınıza başka siparişler de vermek istiyorsanız, mutlaka Bulgaristan’dan ne alınır yazımızı okumalısınız.

Marteniçka ipi, aslında bildiğimiz kırmızı ve beyaz iptir. Marteniçka bileklik nedir sorusunun cevabı da aslında bu basit ip bileklik… Yani süslü alternatifler olsa da temelde, iki ipin birbirine dolandığı bir bileklik de Marteniçka olarak adlandırılacaktır. Bu tür bir bilekliği siz de yapabilirsiniz. Marteniçka bilekliği yapımı tamamen hayal gücünüz ile alakalı… Yani kendi tasarımınızı da yapabilirsiniz, görselde yer verdiğimiz örnekleri de inceleyebilirsiniz. Marteniçka renklerinin anlamı hakkında da bilgi sahibi olduğunuza göre hadi hemen şimdi kendi bilekliğinizi tasarlayın!

www.herseyecevap.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir