Zencefilin Faydaları

Zencefilin faydaları, ne çok aşina olduğumuz bir konu aslında. Özellikle kış ayları, soğuk algınlığı ve öksürük söz konusu olduğunda hemen hatırlarız zencefilin faydaları nelermiş. Sizi çok yormadan, bir bu şifalı bitkinin faydalarını sıralayalım istedik. İşte faydalanabileceğiniz önemli şifa bilgileri… Zencefil faydaları ile hayatınızı bir adım daha yukarıya taşımak için karşınızda…

zencefilin faydaları, zencefil faydaları, zencefil ne işe yarar, zencefil çayı, zencefil çorbası

Zencefilin Sindirim Sistemine Olan Faydaları

Zencefilin faydaları arasında yer alan pek çok özellik, sindirim sistemini işaret ediyor. Örneğin, pek çok kişinin şikâyetçi olduğu hazımsızlık, bu bitki sayesinde ortadan kaldırılabiliyor. Dolayısıyla mide şişkinliği olarak ifade ettiğimiz durumun engellenmesi de yine zencefilin faydaları arasında sayılan bir durum olarak kabul edilebilir.

Mide ağrısı ise sık sık dile getirilen bir başka sindirim sistemi sorunu… Mide ve bağırsaklarda biriken gaz ile birlikte, hem mide ağrısı hem de mide bulantısı hissi yaşanabilir. Bu durumda tüketeceğiniz zencefil ise tam anlamı ile bir ilaç olacaktır sizin için. Zencefil faydaları arasında yer alan bu özellik, pek çok kişinin doğal tedavilere yönelmesini sağlayan, mucizevi bir etkidir.

Mide bulantısı demişken, pek çok sebebe bağlı olarak ortaya çıkan mide bulantısından söz edebiliriz. Yani hem hamileliğe bağlı, hem de taşıt tutması gibi sebeplerle yaşanan mide bulantısında zencefilin faydaları görülebilir.

Kabızlık ise sindirim sistemine dair bir başka sorun… Kabızlık yaşayan kişiler, ne yazık ki bu sorunun kronikleşmesi durumunda sürekli ilaç kullanır hale gelmekten korkarlar. Ancak pek de yapacak bir şey yoktur. Bu durumda zencefilin faydaları değerlendirilmeli. Zencefil, düz kasları rahatlatma özelliği gösterir. Bu sayede besinlerin bağırsaklar boyunca hareket etmesi de kolaylaşır. Bu da kabızlığın giderilmesi anlamına gelir ve zencefilin faydaları arasında önemli bir yer tutar.

Son olarak sindirim sistemine olan etkilerini reflü ve ülser gibi mide rahatsızlıklarına değinerek sonlandıralım. Bugün zencefil faydalarını baz alan pek çok araştırma gösteriyor ki, reflü ve ülser problemlerinde rahatlatıcı etki göstermektedir. Dolayısıyla bu sorunu yaşayanlar, beslenmelerine zencefili ve zencefilin faydaları arasında saydığımız tüm bu durumları dâhil edebilirler.

Zencefilin Kalp ve Solunum Yollarına Olan Faydaları

Zencefil faydaları sıralanırken kalp ile olan bağını atlamamak gerekir. Çünkü biliniyor ki, zencefil kullanımına bağlı olarak kalp krizi riski ciddi oranda azaltılabiliyor.

Bu durumun bağlantılı olduğu bir başka konu ise şüphesiz ki kolesterol… Ancak zencefilin faydaları bu noktada da karşımıza çıkıyor. LDL kolesterol düşürücü etki gösteriyor ve sağlığımız için iyi bir şey.

Nefes darlığı ile solunum yolları ile bağlantılı olarak yaşanan bir sıkıntıyı işaret ediyor ancak zencefilin faydaları sayesinde bu tür sıkıntılar da engellenebiliyor. Özellikle zencefil yağının bu tür durumlarda oldukça faydalı olduğu dile getiriliyor kullananlar tarafından.

Zencefilin Enfeksiyonlar ile Olan İlişkisi

Zencefil faydaları, enfeksiyonlar söz konusu olduğunda da karşımıza çıkıyor. Öylesine kuvvetli bir doğa mucizesi ile karşı karşıyayız. Bağışıklık sistemini güçlendirmek, günümüzde insan sağlığının temeli olarak kabul ediliyor. Dolayısıyla zencefilin faydaları arasında da yer verilen bağışıklık konusunu ciddiye almak gerek. Enfeksiyonlara karşı vücudumuzun güç kazanmasını istiyorsak, zencefile bezlenmemizde çeşitli şekillerde yer açmamız gerek. Örneğin, zencefilli tatlı patates çorbasını hiç denediniz mi? Kesinlikle denemelisiniz. Hem şifalı bir çorba alternatifinden, hem de akla gelmeyecek güzellikte bir lezzetten söz ediyoruz. Linke tıklayarak tarife ulaşabilirsiniz.

Pek çok kişinin dönem dönem karşılaştığı mantar enfeksiyonlarında ise yine zencefil bir önleyici, tedavi edici olarak karşımıza çıkıyor. Hatta zencefilin faydaları konusunda, bu durumun öncelikli olduğunu belirtebiliriz. Çünkü en etkili bitki olduğu dile getiriliyor. Zencefil faydaları bu tür enfeksiyonlarda önemli…

Antiseptik olma niteliği ise zencefil faydaları hakkında daha fazla bilgiye sahip olmamızı sağlıyor. Örneğin, mide ve bağırsak iltihaplarında zencefilin faydaları net bir şekilde gözlenebiliyor. Düzenli olarak belli şekillerde kullanılan zencefil, inanılmaz etkiler ortaya çıkarabiliyor.

Zencefil ve Ağrı Kesici Olma Özelliği

Evet, doğru okudunuz… Zencefilin faydaları arasında ağrı kesici olmasından da bahsedebiliyoruz. Sinir uçlarında bulunan ve ağrı uyarılarını algılayan hücrelerin, zencefilden etkilendiğini ve ağrı kesici etki gösterdiğini iddia ediyor araştırmacılar. Bu sebeple, özellikle iltihabi durumlara bağlı ağrıların hafifletilmesinde oldukça etkilidir. Zencefil faydaları arasında yer alan bu özellik, ne yazık ki yeterince bilinmiyor.

Adet sancısı da bir tür ağrıdır ve yine zencefilin, bu dönemde kullanılabilecek en iyi bitki olduğu söylenebilir. Zencefil faydaları dikkate alınıyorsa, bu özel dönemlerde de bitkinin kullanılması gerekir. Özellikle çayı hem şifalı hem de lezzetli bir seçim olabilir. Hatta bir de zencefilli ıhlamur çayı yapabilirsiniz ki, nefis olacaktır. Tarifi görmek için linki kullanabilirsiniz…

Bazılarımız ise çeşitli hastalıklara bağlı olarak eklem ağrıları yaşayabiliyoruz. Bir tür yangı olarak ifade edilen bu ağrılar, hayat kalitesini düşüren ve can sıkan durumlar ortaya çıkarır. Ancak zencefilin faydaları yine karşımızda… Bu tür ağrıların hafifletilmesi için bitkiden faydalanabilirsiniz.

Zencefil ve Kanser İlişkisi

Kanser çağımızın en büyük sağlık problemlerinden biri… Hatta belki de en büyüğü… Peki, kanser söz konusu olduğunda zencefilin faydaları ne şekilde karşımıza çıkıyor? Bazı üniversitelerde yapılan araştırmalara göre, kolon kanseri üzerinde etkinliği söz konusudur. Kolon kanseri hücrelerinin büyümesini geciktirici niteliği olduğu iddia edilir.

Diğer taraftan yumurtalık kanserinde de etkilerinin olduğu dile getiriliyor ve bu iki durum zencefil faydaları arasında en dikkat çekenlerdir. Bu durumlarda kullanım şekli ise zencefil yağı olmalı ve belli miktarlar baz alınmalıdır. Doktorunuz ile görüşerek bu tür uygulamalar yapmanız gerektiğini ise hatırlatalım. Zencefilin faydaları yanı sıra farklı bitkisel önerilerde de bulunabilir doktorunuz.

Zencefilin Tüketim Uyarıları

Zencefil faydaları ile insanı büyüleyen bir bitki… Pek çoğumuzun kokusuna ve tadına bayıldığı, küçük bir kesimin ise hiç hoşlanmadığı bu bitkinin, belli şartlar dâhilinde kullanılması gerekir. Ciddi ve kronik bir rahatsızlığınız varsa, kesinlikle doktorunuza danışarak kullanmalısınız ve bu şekilde zencefilin faydaları ile ilgili de daha net bilgi alabilirsiniz.

Fazla kullanıma bağlı olarak çeşitli yan etkiler oluşturabilir, hatta nadiren de olsa alerjik durumlar oluşabilir.

Zencefilin faydaları kadar önem taşıyan tüketim uyarılarında, önemli bir tanesi ise kan sulandırma özelliği ile ilgilidir. Bu sebebe bağlı olarak ameliyatlar öncesinde kesinlikle kullanılmamalıdır.

Zencefilin faydaları çok, şifacı bol olsa da 2 yaşından küçüklere kesinlikle verilmemesi gerekiyor. Aynı şekilde 2 yaşından büyük çocuklarda da dikkat edilmeli ve çok az miktarlarda tüketilmeli.

Hamilelik sürecinde kullanılacaksa, kesinlikle doktorunuza danışmanız gerekiyor. Zencefilin faydaları kadar olumsuz etkileri de olabilir bu süreçte. Sizin özel durumunuz ile ilgili bir konudan bahsediyoruz ve sizin için en doğrusunu doktorunuz bilecektir.

Zencefilin faydaları ile ilgili olarak önemli bilgileri sıraladık ve şimdi sizi nefis bir zencefilli ıhlamur çayı hazırlamak üzere mutfağa yolluyoruz. Daha fazla faydaları içerik için ise kategorilerimizi ziyaret edebilirsiniz. Sağlık ve Güzellik köşesi, ilginizi çekebilir!

www.herseyecevap.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir